27 Eylül 2012'da eklenmiş, 246 views kişi görüntülemiş
YÖK’ün Kararları Kanunsuz Ve Hukuk Dışıdır
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

YÖK’ün Kararları Kanunsuz Ve Hukuk Dışıdır

Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, üniversitede okuyan ve Türkiye’ye geldiği için okullarına devam edemeyen Suriyeli sığınmacıların ‘beyanla’ üniversiteye kayıt yaptırabilme talimatını veren YÖK’ün genelgesini önergeyle parlamentoya taşıdı.

YÖK, yayımladığı genelgeyle Suriye sınırındaki illerde bulunan 7 üniversitenin (Mustafa Kemal, Gaziantep, Kilis 7 Aralık, Harran, Osmaniye Korkut Ata, Çukurova ve Mersin Üniversiteleri) Suriyeli sığınmacıları ‘özel öğrenci’ statüsünde kayıt edebileceğini belirttiğini ifade eden milletvekili Ediboğlu, “Genelgeye göre, sığınmacılar hiçbir belge göstermeden, yalnızca ‘beyanla’ üniversitelere kayıt yaptıracak” dedi ve “Suriyeli sığınmacılara tanınan bu ayrıcalık söz konusu kanuna aykırı değil midir?”” diye sordu.

YÖK’ün böyle bir yetkisi var mı?

TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde, şu sorulara yer verdi: “4.11.1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun, Yükseköğretim Kurulu’nun görev ve yetkilerinin sıralandığı 7. maddesinde Yükseköğretim Kurulu’nun üniversitelere özel öğrenci almaları için direktifler verebileceğine ilişkin bir yetki yer almamaktadır. Alınan bu karar söz konusu Kanuna aykırı değil midir? Alt norm olan Genelge ile düzenleme yapılması YÖK’ün yetkilerini aştığını ve  kendisine tanınmamış bir yetkiyi kullandığını göstermez mi? 2547 sayılı Yükseköğretim Kanun’unda özel öğrencilik, lisansüstü eğitim için öngörülen bir yöntemdir ve bu yöntemin uygulanabilmesi için ülkeler arasında önceden sözleşmeler yapılmış olması gerekmektedir. Bu hususta Suriye Hükümeti ile bir sözleşme yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu sözleşmeye uymak Hükümetin dış politikasına aykırı olarak Suriye hükümetini meşru olarak kabul etmek anlamına gelmez mi? Türkiye’de öğrenimlerini bitiren öğrencilere bile yalnızca ‘beyanla’ üniversitelere kayıt yaptırma hakkı tanınmazken, Suriyeli sığınmacılara tanınan bu ayrıcalık söz konusu kanuna aykırı değil midir?”

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.