Yeni İnönü Stadı

12.04.2012

462 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Yeni İnönü Stadı

ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İnönü Stadı’nın önümüzdeki günlerde tarihi eser niteliğini koruyacak ve aynı zamanda tarihsel ve sanatsal değeri korunacak şekilde yeniden inşası konusunda bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kültür Turizmi ve İstanbul Paneli”ne konuşmacı olarak katıldı. Bakan Günay, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının “Newsweek dergisi” ile ilgili bir soru üzerine Bakan Günay şunları söyledi:

“Tarihinizi, kültür varlıklarınızı korumak milliyetçilikle suçlanacak bir yaklaşım tarzı değil, bu bir kendinize, dünyaya, tarihe saygının doğal sonucudur. Biz, bizden herhangi bir biçimde, geçerliliği tartışılır belgeyle gitmiş eseri tartışma konusu yapmıyoruz. Bizden hiçbir belgeye dayanmaksızın, tam anlamıyla bir çalıntı tarzında götürülmüş olan eserleri, bir müze envanterinde bulunduruyorsa ve o müze bizimle bir işbirliği talebinde bulunuyorsa önce eserin bize verilmesini istiyoruz. Bu tabi batının bir çok müzesini rahatsız ediyor. Çünkü sadece Türkiye’den değil Mısır’dan, Suriye’den, Irak’tan, Yunanistan’dan, Balkan ülkelerinden bu şekilde götürülmüş birçok eser var. O yüzden bir kamuoyu karartması yapmaya çalışıyorlar ve yakışıksız bir takım tabirler de kullanmışlar. Kendilerine hak ettikleri cevabı önümüzdeki günlerde vereceğim elbette. Sonra orada bir başka cümle arası suçlama var; bizim arkeolojik kazıları, eserleri geri almak için bir baskı unsuru olarak kullandığımız söyleniyor. Tamamen gerçek dışıdır” dedi.

Arkeolojik kazılarla müzelerdeki envanterdeki eserlerin, geçerlilik belgelerine dayanıp dayanmamasını dikkatle ayırdıklarını ifade eden Bakan Günay, “Türkiye’de yerli ve yabancı 2 yüze yakın arkeolojik kazı var. İster yerli olsun, ister yabancı olsun dikkatli bir gözle irdeliyoruz. Geçen yıl bakanlığımızın yaptığı incelemeler sonunda ben hem yerli hem yabancı bazı kazıları iptal ettim. Ama bu arada da bazı yabancı kazı başkanlarına da teşekkür plaketi verdim.Sayın cumhurbaşkanının huzurunda. Yani biz ülkemizin, toprağımızın arkeolojinin, tarihin değerini bilen, ister Türk bilim insanı olsun ister yabancı bilim insanı olsun bunları bilim insanı olarak ediyoruz. Yerli ve yabancı ayırımı yapmıyoruz. Ama bir Türk hoca kazdığı yere gerekli özeni vermiyor veya zaman ayıramıyor veya bir yabancı hoca aynı özensizliği gösteriyorsa Türk veya yabancı olduğuna bakmaksızın, kazıları daha iyi çalışacak olan arkadaşlarımıza, eskilerinin emeğine teşekkür ediyoruz ama yenilerine teslim ediyoruz” diye konuştu.

“İnönü Stadı ile ilgili son durum nedir?” sorusu üzerine ize Bakan Günay, stadın yeniden inşa edileceğini ifade ederek, “Ben baştan itibaren İnönü Stadı’nın yerine bir avm yapılmasını, bir rant merkezi yapılmasını doğru bulmadığımı esasen İnönü Stadı’nın yerinin gelecek için sıkıntı verebileceğini söylüyordum. En azından stadın İstanbul’un ilk spor kompleksi olarak mevcut haliyle ama iyileştirilerek korunabileceğini söylüyordum. Şimdi bu noktaya geldik yeni yönetimle. Sayın Orman nezaket gösterdi, bizimle Çin’e kadar geldi. Sayın başbakanla ve benimle görüştü. Fikir alışverişinde bulunduk. Önümüzdeki günlerde stadın tarihi eser niteliğini koruyacak şekilde, denizden mümkün olduğu kadar biraz daha içeriye çekilmiş şekilde, boyutlarını büyütmeksizin ve altına herhangi bir avm sokmaya kalkmaksızın bir spor kompleksi ama aynı zamanda tarihsel ve sanatsal değeri olan bir spor kompleksi olarak yeniden inşası konusunda bir ortak projede çalışacağız” diye konuştu.

Tarihsel dokuya, doğal dokuya yakışır daha düzgün bir mimari eseri inşa edeceklerini belirten Bakan Günay şöyle devam etti;

“Berlin’deki model önümüzde ama Berlin’deki model, Roma Kolozyumu veya stadın deniz tarfındaki o özgün duvarlarının biçimi ki, bizim elimizi bağlayan geçmiş kararlarda var. Eski yapıya uygun bir varlık yapılması gerekiyor. Yani boyutları büyütülemez, altına bir avm yapılamaz. Sanıyorum Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşımı da bu. Sayın başbakanımızın talimatı da bu. Bu doğrultuda bir çalışma yapacağız. İstanbul böylece hem bir spor yapısının, bir deprem sırasında bir tehlikeden kurtulmasını sağlamış olacak hem de o tarihsel dokuya, doğal dokuya

yakışır daha düzgün bir mimari eseri İstanbul’a kazandırmış olacağız. İstanbul’un bence daha estetiğe ve zarafete ihtiyacı var. Umutlu bir yoldayız. Bu konuyu ne kadar az tartışma konusu yaparsak o kadar çabuk sonuç alacağız.”

“İstanbul MODERN, İstanbul KÜLTÜRÜNE EN FAZLA KATKI YAPAN YAPIDIR”

Bakan Günay, basın mensuplarını “Galataport projesi ile ilgili, İstanbul Modern’in koruma kurulu tarafından yerinden kaldırılacağına dair ” diye söylemesi üzerine, “İstanbul Modern, İstanbul kültürüne en fazla katkı yapan yapıdır” dedi.

İstanbul Modern ile ilgili daha iyi bir formül bulmadıkça mevcut yapıya kimsenin el sürmesine izin vermeyeceklerini ifade eden Bakan Günay, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Daha önce bu konu bize çeşitli biçimlerde geldi. İstanbul Modern’in içinde bulunduğu binanın tescilli olmadığı, kaldırılması gerektiği konusunda benim önüme bazı raporlar geldi. Ben de bu bölgede öncelikle kaldırılması gereken çok yapı var. Bunların arasında İstanbul Modern, İstanbul kültürüne en fazla katkı yapan yapıdır. O yüzden İstanbul Modern ile ilgili kalıcı bir formül üretmeksizin İstanbul Modern’i tehlikeye sokacak bir yazıyı bizim bakanlıktan çıkaramayacaklarını söyledim. Bunu İKSV’nin yöneticisi arkadaşlarım da biliyor. Şuanda basında yazdığı gibi kurulun aldığı bir yıkım kararı yok. Bu bir tartışma. Kurulun hatta resmen yaptığı bir görüşme yok. Projenin bütününü inceleyeceğiz. Ben de Dolmabahçe’den Karaköy’e kadar oradaki muhtelif yapıların bir dönem yapılmış depo yapılarının kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Ama İstanbul Modern 8 yılı doldurdu şuanda ve İstanbul’un kültür yaşamına önemli katkılar yaptı. İstanbul Modern ile ilgili daha iyi bir formül bulmadıkça mevcut yapıya kimsenin el sürmesine bizim bakanlığımız olarak biz izin ve imkan vermeyiz.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.