04 Ocak 2013'da eklenmiş, 371 views kişi görüntülemiş
TÜRKİYE’ YEMEN’İ DE KARIŞTIRDI
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

TÜRKİYE’ YEMEN’İ DE KARIŞTIRDI

Yemen’de artan şiddetin sorumlusunun Türkiye olduğunu savunan bir grup vekil, ülkeye silah taşıyan Türk gemilerini hatırlatarak diplomatik ilişkilerin kesilmesini istedi

Silahlı saldırılar ve yetkililere düzenlenen suikastlerda önemli bir artışın yaşandığı Yemen’de bazı milletvekilleri, eleştiri oklarını Türkiye’ye çevirdi. Kasım’da bir Türk gemisinin ülkeye yasadışı yollarla 3 bin silah sokmaya çalıştığını hatırlatan vekiller, Ankara ile diplomatik ilişkilerin hemen kesilmesini istedi. Mecliste şiddet olaylarını engellemek için önlem paketlerinin görüşüldüğü oturumda bir grup vekil, Yemen hükümetinden Türkiye’ye karşı adım atılması talebinde bulundu. Bir vekil, Türkiye, İran ve ABD’yi, “Terör üçgeni” diye niteleyerek bu ülkeleri Yemen’de kaos yaymakla suçladı.
Ülkede terörle mücadele çalışması yapan Kifah adlı sivil toplum kuruluşu da şiddet olaylarından Türkiye’yi sorumlu tuttu. Kifah, Türkiye’yi suikastlar için kullanılan silahların finansmanını sağlamakla suçlayarak Ankara’ya karşı adım atmayan Yemen hükümetini kınadı. Türkiye’den silah sevkiyatını gerçekleştiren kişilerin adlarını açıklamasını isteyen Kifah, aksi halde Ankara aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurulmasını istedi. El Cumhuriye gazetesi de Türkiye’nin Sana Büyükelçiliği’ni Yemen’deki aşiretlere silah akışı sağlamakla suçladı.

Silah gemileri
Mart 2012’de Birleşik Arap Emirlikleri polisi, Türkiye’den Yemen’e giden bir gemiyi durdurmuş; gemide 16 bin silah ele geçirilmişti.
Bunun üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı Yemen’e silah ihracatını yasaklamıştı. Sekiz ay sonra Suudi Arabistan’da silah taşıyan başka bir Türk gemisi durduruldu. Son olarak da kasım ayında 3 bin silah taşıyan bir Türk gemisi Aden Limanı’na yaklaşırken Yemenli yetkililer tarafından durdurulmuştu.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.