Yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

14.07.2020

44 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Roman ve öykü yazarı Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Boğaziçi ÜniversitesiR;nden yapılan açıklamada, “Edebiyatımızın büyük ismi, Boğaziçi Fahri Doktora sahibi değerli yazar Adalet AğaoğluR;nu kaybettik. Eserleriyle her zaman yaşayacak” denildi.

​İstanbul Türk Dili ve Edebiyatı BölümüR;nün (TUDEB) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda da, “Türk edebiyatının usta kalemi Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Başımız sağolsun” ifadesine yer verildi.

Ankara NallıhanR;da dört çocuklu tüccar bir ailenin tek kız çocuğu olarak 13 Ekim 1929’da dünyaya gelen Ağaoğlu, Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1950R;de mezun oldu.

​Şiirlere ve edebiyata olan ilgisi lise çağlarında oluşan, 1946R;da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileriyle yazı hayatına başlayan Ağaoğlu, Halim Bey ile 1954’te evlendi.

Ağaoğlu, tiyatro, şiir, roman gibi farklı türlerde eserler verdi ve eserleri farklı mecralarda ilgilisiyle buluştu.

​İlk romanı ‘Ölmeye Yatmak’ı 1973’te yayımlanan Ağaoğlu, farklı zamanlarda Sait Faik Hikaye Armağanı, Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Türkiye İş Bankası Edebiyat Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü, Madaralı Roman Ödüllerini almaya kazandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.