13 Ağustos 2016'da eklenmiş, 23 views kişi görüntülemiş
Türkiye’den Gazze’ye Dostluk Hastanesi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Türkiye’den Gazze’ye Dostluk Hastanesi

Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze’de inşa edilen Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin, inşaatın tamamlanmasının ardından gelecek yılın ortasında resmi açılışının yapılacağı bildirildi.

Hastane inşaatını denetleyen TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TİKA’nın Gazze’de hayata geçirdiği en önemli projelerden biri olan hastanenin, aynı zamanda Filistin’deki en büyük sağlık kuruluşlarından biri haline geleceğini belirtti.

Hastanenin inşası için yaklaşık 40 milyon dolar harcandığını ifade eden Korkmaz, TİKA’nın bu ay hastanenin yatak ve tıbbı malzemelerinin alınması için uluslararası şirketlere 10 milyon dolarlık ihale açacağını söyledi.

Cizre’deki hastanenin, İslam Üniversitesi ve TİKA’nın iş birliği ile coğrafi koşullara göre bazı küçük değişiklikler yapılarak Gazze’ye göre tasarlanmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Korkmaz, “Biz ve İslam Üniversitesi hastanenin eğitim ve bilimsel araştırma fakültesi gibi olmasını planladık. Bunun üzerinde halen çalışıyoruz. Ayrıca burası tedaviye ihtiyacı olanlara da gerekli yardımı sunacaktır.” diye konuştu.

İsrail’in 2014 yılında Gazze’ye düzenlediği saldırılar sırasında yüzlerce yaralının tedavi için ülke dışına çıktığını ve 123’ünün Türkiye’de tedavi gördüğünü anımsatan Korkmaz, hastanenin açılışından sonra tedavi için yurt dışına çıkmaya ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti.

Hastanenin özellikle cerrahi operasyonlarda Gazzeli hastalara hizmet vereceğini kaydeden Korkmaz, gelecekte doktor değişimi, tecrübe ve bilgi paylaşımı için Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi ile Türkiye’deki hastaneler arasında ortaklık sözleşmesi imzalanacağını aktardı.

Korkmaz, hastanede kanser ve kalp hastalıkları bölümleri ile tam donanımlı ameliyathanelerin yanı sıra sığınak, mescit ve kütüphanenin de yer alacağını söyledi.

Türkiye’nin halihazırda yaşadığı hareketliliğe rağmen Gazze’yi desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Korkmaz, darbe girişiminin ardından hemen Türkiye’den bir heyetin, projeleri denetlemek için Gazze’ye geldiğini, Filistin halkının bütün bu destekleri hak ettiğini dile getirdi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.