epimedyum macun

Türkiye’de El yıkama düştü, maske takma arttı

26.06.2020

10 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’de El yıkama düştü, maske takma arttı

NG şirketinin Türkiye genelinde 81 ilden, 18 yaş üzeri 2 bin 262 kişinin katılımıyla online olarak gerçekleştirdiği araştırmada, virüsten korunmak için neler yapıldığına ilişkin mart ve nisan ayı rakamları kıyaslandı. Buna göre el yıkama, kolonya ve dezenfektan kullanımı mart ayında yüzde iken, nisanda yüzde 89'a geriliyor. Bu gerilemenin düzenli olarak evde kalmakla ilgisi olduğu belirtiliyor.

Sosyal temas kesildi

Ancak nisan ayında insanlarla temas etmeme ve maske takmanın oranında artış görülüyor. Sosyal mesafeyi koruma martta yüzde 80’den 87’ye, maske takma ise yüzde 28’den 8’e çıkıyor. Bir önceki aya kıyasla, "Bulunduğum kapalı yerleri sık sık havalandırıyorum” yüzde 7’ten 82’ye,“Öksürürken ağız ve burnumu tek kullanımlık bir mendille kapatıyorum" yüzde 6’ten 66’ya, "Bağışıklık sistemimi güçlendirecek önlemler alıyorum" yüzde 63;ten 65'e yükseliyor.

Herkes koronayı biliyor

NG şirketinin son 10 günde yaptığı online araştırmaya göre, araştırmaya katılan her kişiden ’ü koronavirüse yakalanmaktan korkuyor. Koronavirüs vakalarının ilk ayında "Yeterli bilgiye sahibim" diyenlerin oranı yüzde 64;ten yüzde 76'ya yükseldi. Salgının belirtilerini bilenlerin oranı da yüzde 96’ya ulaştı.

Yüzde 25 sokağa çıkmıyor

"Sokağa çıkma yasağı uygulanmalı" diyenlerin oranı yüzde 77’ye ulaşırken, vatandaşların yüzde 25;i hiç sokağa çıkmadığını, yüzde 37’si ise ihtiyaç durumunda çıktığını dile getiriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 21’i ise çalışmak zorunda olduğu için sokağa çıktığını belirtiyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.