07 Kasım 2012'da eklenmiş, 255 views kişi görüntülemiş
Türkiye Patriot Füzeleri Talebi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Türkiye Patriot Füzeleri Talebi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Nato’dan Patriot füzeleri satın alacağı ve Suriye sınırına Patriot bataryası yerleştireceğine yönelik eleştirilere ilgili,” Nato’nun tüm üyeleri savunmakla mükellef olduğunu , İhtimaliyat hazırlıkları çerçevesinde her şey ele alınır” dedi.

Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, Suriye kaynaklı gelişmelerle ilgili Türkiye’nin birkaç kez Nato’yu olağanüstü toplantıya çağırdığını ve müttefiklerini bilgilendirdiğini anımsattı.

Türkiye’nin bir talebi olmasa bile Nato’nun Türkiye dahil tüm üyelerini korumak için kendi hazırlıklarını yaptığına işaret eden Davutoğlu, Suriye krizinin Akçakale’ye düşen top mermisi ve Akdeniz’de düşürülen Türk uçağı vesilesiyle zaten Türkiye tarafından Nato’nun gündemine getirildiğini vurguladı.

Davutoğlu, Nato’yla istişarelerde Patriot füzelerinin gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine, her türlü riske karşı alınacak her türlü savunma tedbirinin konuşulmasının normal olduğunu söyledi.

Suriye’deki kimyasal ve biyolojik silahların uluslararası kamuoyundaki endişeleri artırdığının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Risklerden bir tanesini söylediniz” dedi.

-Yemen’e silah sevkıyatı iddiaları-

Davutoğlu, Türkiye’den Yemen’e silah taşındığı iddialarıyla ilgili soruya karşılık da “Bu konuyu araştırıyoruz. Hiçbir şekilde Türkiye’den herhangi bir ülkeye hiçbir silah sevkıyatı yapılmaz. Hele hele Yemen gibi dost ve kardeş bir ülke için böyle bir şey söz konusu olamaz” diye konuştu.

“Bizim için Yemen’de iki taraf yoktur” diyen Davutoğlu, Türkiye’nin bu ülkede herhangi bir tarafı desteklemek gibi bir yaklaşımının olamayacağını belirtti.

Davutoğlu, hükümetin kontrolü dışında birilerinin böyle bir çaba içine girmesi halinde hukuki süreçte gereken tedbirlerin alınacağını da vurguladı.

ABD Başkanlığı’na yeniden seçilen Barack Obama’yı tebrik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, son 4 yıldır Obama yönetimiyle Türkiye’nin yakın işbirliği içinde olduğunu ve Amerikan halkının bu seçimde ortaya çıkan iradesini saygıyla karşıladıklarını kaydetti.

Brüksel

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.