Türkiye, ABD’yi IŞİD’e destek vermekle suçlayabilir.

19.11.2017

28 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye, ABD’yi IŞİD’e destek vermekle suçlayabilir.

Sputnik'e konuşan Vavilov, "Türkiye'nin bulunduğu durum karmaşık. Bir taraftan NATO ve Batı'yla ‘bağları' var. Öte yandan şimdi Rusya ile ilişkiler de oldukça geniş bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Türkiye şimdi bu iki kutup arasında bir denge arayışı içinde. ABD'yi IŞİD'e destek vermekle suçlamaları konusuna gelince… Bunun için fiili gerekçeler mevcut. Rus temsilciler de birçok kez bu tür durumları dile getirmişti, Türkiye'nin elinde de buna dair kanıtlar var. Erdoğan şimdi bu açıklamaları yaparken, her şeyden önce terörle mücadele için oluşturulan Rusya — Türkiye — İran koalisyonundaki pozisyonlarını güçlendirmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

'ABD TERÖRLE MÜCADELE ETMİYOR TERÖR YARATIYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'yi IŞİD'e finansal destek vermekle suçlamıştı. Erdoğan ayrıca, ABD'nin Suriye'nin kurtarılan bölgelerinden PYD'yi çıkarma sözü verdiğini fakat bu sözü tutmadığını kaydetmişti.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı, Amerikalıların Ebu Kemal'den çekilen terör yanlılarına hava saldırısı düzenlemeyi reddettiklerini açıklayarak, ABD'nin sadece terörle mücadele ediyormuş taklidi yaptığını belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'nden Profesör Aleksandr Vavilov, Türkiye'nin ABD'yi suçlayacak gerekçeleri bulunduğuna dikkat çekti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.