Türk İşçilerinin Ödenmeyen Ödenekleri

14.04.2012

321 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk İşçilerinin Ödenmeyen Ödenekleri

Avrupa Parlamentosu’nun Hollanda İşçi Parti (PvdA)’li Sosyal Demokrat Milletvekili Emine Bozkurt, verdiği yazılı soru önergesinde Avrupa Birliği Komisyonu’na Türk işçilerin ödenmeyen sosyal güvenlik ödeneklerini sordu.

Sosyal güvenlik ödemelerini yapan üye devletten başka bir devlete taşınılması durumunda tamamlayıcı aylıklar Avrupa Birliği devletleri tarafından 1 Ocak 2010’dan beri ödenmiyor. Bu durum hem Turkiye’ye dönüş hem de başka ülkelere taşınmış Türk işçileri için çok büyük sorun oluşturuyor. Emine Bozkurt, pek çok Türk vatandaşın kendisine bu konudaki sıkıntılarını aktardığını, bunun üzerine Komisyon’a yazılı bir soru önergesi vermeye karar verdiğini söyledi.

Hollanda’da ve diğer AB ülkelerinde yıllarca çalışıp sosyal güvenlik ödeneklerine hak kazanan Türk işçilerin, sonunda yıllarca hayalini kurdukları gibi Türkiye’ye dönmeleri durumunda hak kazandıkları ödeneklerde kesinti yapılmasının hakkaniyete uymadığını söyleyen Emine Bozkurt, “Avrupa ülkelerinde o ülkelerin vatandaşları ile birlikte 40 yıl boyunca canını dişine takıp çalışan Türk vatandaşları, çocuklarını okutup yaşadıkları ülkelere sağladıkları tüm katkılardan sonra emekliliklerini huzur içinde Türkiye’de yaşamak istiyorlar. Bu da onların doğal hakları. Türkiye’ye döndükleri için yıllarca çalışıp hak kazandıkları ödeneklerde kesinti yapılması, bu vatandaşların emeklerine yapılan büyük bir saygısızlıktır.” şeklinde konuştu.

Emine Bozkurt, bu durumun ayrıca AB-Türkiye Ortaklık Hukuku’na ve dolayısıyla AB Hukuku’na da aykırı olduğunu dile getirdi. Bozkurt, “AB-Türkiye Ortaklık Konseyi’nin Türk işçilere ve ailelerine uygulanan Sosyal Güvenlik programlarına ilişkin 3/80 Sayılı Kararı uyarınca yaşlılık, maluliyet, geride kalanlara ödenen ve iş kazalarına ilişkin ödenekler kesintiye uğratılamaz. Bunu Avrupa Divanı da C-485/07 sayılı Akdaş Kararı’nda teyit ve bu ödeneklerin hak sahiplerine ödenmesini istedi. Ancak Adalet Divanı’nın Akdaş Kararı’nı verdiği 26 Mayıs 2011 tarihinden bu yana üye devletler hala ödeneklerin transferine başlamadı. Avrupa Birliği Komisyonu’na bugün sunduğum yazılı soru önergesinde Komisyon’un, Adalet Divanı’nın Akdaş kararı uyarınca, tüm üye devletlerin hak sahiplerine sosyal güvenlik yardımlarının kesintiye uğratılmadan ödenmesini sağlamak için somut adımları atacağını sordum. Ödenekler fiilen ödenmeye başlayana kadar bu konunun takipçisi olacağım.” sözlerine yer verdi.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.