Tümer: “İstikrarlı Bir Tarım Politikası Oluşturmalıyız”

12.11.2017

25 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Tümer: “İstikrarlı Bir Tarım Politikası Oluşturmalıyız”

Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, dünyanın birçok ülkesinin tarım sektörüne ve çiftçiye verdiği desteklerle öne çıktığını, bazı ülkelerin de tarımla kalkındığını vurguladı.

Adana’da düzenlenen Uluslararası Tarım Fuarı’nı CHP Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ulaş Çetinkaya ile birlikte gezen Tümer, TÜYAP Adana Bölge Müdürlüğü yetkililerinden fuarla ilgili bilgi aldıktan sonra standları gezdi. Fuarların düzenlenmesinin önemine işaret eden Tümer, fuarların Adana ekonomik ve sosyal yaşamına bir hareketlilik getirdiğini söyledi. Tümer, özellikle Adana’nın verimli tarım topraklarında kaliteli ürün yetiştiren çiftçinin destekten yoksun kaldığına işaret etti.

Narenciye, turunçgil, yaş sebze-meyve, pamuk, buğday, soya, mısır, ayçiçeği ve yer fıstığının yanı sıra Türkiye’de yetişen bir çok ürüne ev sahipliği yapan Çukurova Bölgesi’nde birinci sınıf verimli tarım arazilerinin de yok edilmeye yüz tuttuğunu ifade eden Tümer, “Tarım ülkesi olarak adlandırılmamıza rağmen tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı bir ülke konumunda olmamız üzüntü vericidir. Çiftçimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesi, pazarlama sorununun aşılması ve dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi için istikrarlı bir tarım politikası oluşturmamız gerekiyor” dedi. – ADANA

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.