04 Haziran 2017'da eklenmiş, 141 views kişi görüntülemiş
TEOG’da binlerce birinci çıkınca kopya iddiaları soruldu
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

TEOG’da binlerce birinci çıkınca kopya iddiaları soruldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sonuçları liselere geçişte kullanılacak  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının puanları açıklarken şampiyon sayısını vermekten kaçındı. Geçtiğimiz nisan ayında yapılan sınavların ardından okullardan peşpeşe şampiyonluk haberleri gelmeye başlamıştı. 

AYNI SINIFTA 10 BİRİNCİ

BatmanMilli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman genelinde 60 öğrencinin TEOG sınavında 120 sorunun tamamını doğru yaptığını, bunlardan 16'sının İMKB Belde Ortaokulu'nda eğitim gördüğünü, okuldaki bir sınıftan da 10 birinci çıktığını söyledi. Yine aynı okulda 15 öğrencinin ise 120 soruda 119 doğru yaptığı öğrenildi.

TEOG'da şampiyonluk furyasına Eğitim-İş sendikası tepki gösterdi.

Araştırmalarına göre sınavda toplam 15 bin öğrencinin tüm soruları doğru yaptığını vurgulayan sendika yönetimi, “Bu imkansız!” dedi

1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katıldığı 2.Dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi (TEOG) merkezi ortak sınavlarında toplamda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yaptığını  ilan eden sendika, “Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması sınavın tutarlılığını şüpheli hale getirmiştir” açıklaması yaptı.

KOLAY SORU POLİTİKASIYLA SAHTE BAŞARI HİKAYELERİ

Kolay soru politikası ve ortaya çıkan bu rakamlar üzerinden suni başarı hikayeleri yazıldığını belirten Eğitim İş, son sınavdan sonra gündeme gelen kopya söylentilerinin de sınavın güvenirliğine gölge düşürdüğünün altını çizdi. Sendika, Batman'da aynı sınıftan 10 birinci çıkmasının akıllarda soru işareti yarattığı hatırlattı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 

“Son olarak Batman’daki TEOG sınav sonuçları akıllarda soru işareti bırakmıştır.

Batman'da bir ortaokul da, aynı sınıftaki 10 öğrencinin 120 sorunun tamamını doğru yaptığı, aynı sınıftan 6 öğrencinin bir, 5 öğrencinin ise 2 soruyu yanlış yaptığı, Batman İl Milli Eğitim Müdürünün açıklaması olarak basında yer almıştır. Basında çıkan bu iddialar doğru ise tüm bu yaşananlar hayatın olağan akışına aykırıdır. Ölçme Değerlendirme teknikleri ile açıklanması güç bir durumdur.”

Yakın dönemdeki sınav skandallarını da hatırlatan sendika, Milli Eğitim Bakanlığı’na Batman’daki ‘başarı’ başta olmak üzere tüm soru işaretlerini aydınlatma ve kamuoyunu bilgilendirme çağrısı yaptı.

'Türkiye'de eğitim, bakanlık eliyle dibe vurdu'

Birinci TEOG sınavı tercihleri belirleyecek

TEOG’da din soruları sınavın eleyicisiydi

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.