04 Eylül 2012'da eklenmiş, 259 views kişi görüntülemiş
TBMM İnsan Hakları Komisyonunun Apaydın Kampı’nda İşi Ne
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

TBMM İnsan Hakları Komisyonunun Apaydın Kampı’nda İşi Ne

Tbmm İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ve üyeler, ziyaretlere kapalı olduğu için tartışmaların odağındaki Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde bulunan Suriyeli askerlerin bulunduğu Apaydın Kampı’nı ziyaret etti.

Tbmm İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, komisyon üyeleri Ak Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve Mhp İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’dan oluşan heyet, sabah erken saatlerde Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret ederek bilgi aldı.

KAMPA GİRDİLER

Valilik ziyaretinin ardından Tbmm İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, komisyon üyeleri Ak Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve Mhp İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’dan oluşan heyet, daha önce Chp’li milletvekillerinin alınmadığı, Reyhanlı’daki Apaydın Kampı’na gelerek incelemeye başladı. Heyette Chp ve Bdp’li üye yer almadı.

Gazetecilerin kampa girişine ise yine izin verilmedi.

Dışişleri Bakanlığı, kampta askerlerin bulunması nedeniyle mülteciler konusundaki uluslararası kurulların uygulanıp ziyaretlere izin verilmediğini savunurken, Bir çok Aydın ve Uzman;

1-“‘yabancı askerlerin topraklarımızda bulunma izninin Tbmm’den verilebileceğini’ ,

2-“Sınırlarımızın içindeki her kamptan milli savunma bakanlığı ve İçişleri bakanlığının sorumlu olduğunu”,

3-“Birleşmiş milletler multeciler Hukukunda multeci tanımının gayet net olduğu ve Asker-silah taşıyanların Mülteci olarak kabul edilmediği”,

4-“Kamp Giriş ve Çıkışlarının Tutulmadığı”,”denetiminin Türkiyede olmadığı”

5- TBMM İnsan Hakları Komisyonunun Konu ile ilgisinin,inceleme ve araştırma yetksi nin bulunmadığını ve buna gerek olmadığını belirtiyor..

Haber Akdeniz- Hatay

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.