04 Ekim 2012'da eklenmiş, 251 views kişi görüntülemiş
Suriyenin Kuzeyinde Fiilen Kürt Yönetimi Oluştu
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Suriyenin Kuzeyinde Fiilen Kürt Yönetimi Oluştu

Irak, Suriye, İran ve Türkiye’den koparılacak topraklarda kurulacak Büyük Kürdistan planı, Irak’tan sonra Suriye ile ilerliyor. İngiliz Financial Times, Suriye’nin kuzeyinde fiilen bir Kürt yönetimi oluştuğunu yazdı.

Ahmedinecad: Bazı dostlar savaş istiyor
AKP Kongresi’nde Suriye konusunda yapılan konuşmaları değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, konuşmacıların savaş taraftarı olduğunu ileri sürdü. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmedinecad’a, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin kongrede Suriye konusunda yaptıkları konuşma ve İran’a karşı Erdoğan tarafından yapılan eleştiriler konusu soruldu. Erdoğan ve Mursi’nin isimlerini zikretmeden soruya yanıt veren Ahmedinecad, “Suriye konusunda iki yöntem üzerinde durulmaktadır. Birisi savaş, diğeri uzlaşma. Biz, Suriyelilerin milli uzlaşma yaparak sorunlarını çözmesini söylüyoruz bazı dostlar savaş istiyor. Bizce yöntem, özgür seçimlere dayalı milli uzlaşmadan geçiyor. Oradaki dostlar demek ki savaş yöntemi taraftarılar. Biz, onlara hangi yöntemi seçeceklerini söyleyemeyiz” ifadesini kullandı.


ABD’ye zeytin dalı
Ahmedinecad, adil ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir ortamda ABD ile doğrudan müzakerelere hazır olduklarını söyledi. ABD-İran ilişkilerindeki mevcut durumun bu şekilde devam edemeyeceğini belirten Ahmedinecad, mevcut durumdan en çok zararı Amerikalıların gördüğünü söyledi. ABD’nin İran’a karşı tutum ve davranışlarını değiştirmek zorunda olduğunu savunan Ahmedinecad, “ABD ile doğrudan müzakere yapılmalı mı?” sorusuna, “Olabilir, ancak şartları hazır olmalı. Mevcut şartlarda olacağını sanmıyorum. Uluslararası alanda aslolan ilişki, diyalog ve uzlaşmadır. ABD ile müzakere adil ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir ortamda yapılmalı ve İran halkının hakları resmen tanınmalı” yanıtını verdi.


Irak ziyareti
İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Irak’ı ziyaret etti. Vahidi, iki ülkenin dost ve kardeş olduğunu belirterek, İran ve Irak’ın her alanda ilişkileri geliştirecek potansiyele sahip olduğunu kaydetti. 1979’daki İslam Devrimi’nden beri ilk kez İranlı bir Savunma Bakanı Irak’ı ziyaret ediyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.