13 Aralık 2012'da eklenmiş, 368 views kişi görüntülemiş
Suriye’nin Düşmanları Toplantısı
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Suriye’nin Düşmanları Toplantısı

Başını Amerika, İngiltere, Fransa, Katar ve Türkiye’nin çektiği sözde Suriye Halkının Dostları dördüncü toplantısını Fas’ta düzenlendi.

Toplantıda AKP Hükümeti’ni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti. Davutoğlu, tüm ülkelerin Suriyeli muhaliflerin yeni oluşumu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’nu tanıması için çağrı yaptı. “Diplomasi önemli ancak geçen zaman da hayati önemdedir” diyen Davutoğlu, muhaliflerin desteklenmesi için diplomatik olmayan yollara işaret etti.

Toplantıya katılan ülkeler muhaliflerin yeni oluşumunu Suriye’nin yegane meşru temsilcisi olarak tanıma kararı aldı.Amerika, toplantının hemen öncesinde açıkladığı bir kararla muhaliflerin oluşumunu resmen tanıdığını açıkladı.

Amerika’nın toplantı arefesinde aldığı bir diğer karar ise Suriye’deki terörist gruplara yönelikti. Washington, Suriye’de kanlı saldırılara imza atan El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’ni terörist listesine dahil etti. Muhalifler bu karara tepki gösterdi. Toplantıda bir konuşma yapan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatib, Washington’un bu kararı yeniden gözden geçirmesini istedi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.