Suriyeli Yetimler Geleceğe Hazırlanıyor

12.11.2017

75 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Suriyeli Yetimler Geleceğe Hazırlanıyor

CEM GENCO – İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Katar Yardım Kuruluşu (RAF) ortaklığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Yetim Vakfı iş birliğiyle ’ın Reyhanlı ilçesinde inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi’nde kalan 340 Suriyeli yetim geleceğe hazırlanıyor.

İlçedeki 100 dönüm arazi üzerinde inşa edilen ve 18 Mayıs’ta açılan, 55 villa tipi evden oluşan merkezde, savaş mağduru çocukların başta barınma ve eğitim olmak üzere , rehabilitasyon, gıda, kıyafet gibi her türlü ihtiyaçları ev ortamında karşılanıyor.

Erkekler için 35, kızlar için ise 20 villa tipi ev yapılan 990 kişi kapasiteli merkezde, her biri 350 metrekare ve 18 çocuğun kalacağı şekilde tasarlanan iki katlı villaların üst katlarında yatak odaları, bakım elemanlarına ait oda, tuvalet ve duşlar bulunuyor. Alt katlarda ise mutfak, yemek odası, etüt odası, okuma odası, oyun odası, şadırvan ve tuvaletler yer alıyor.

Villaların yanı sıra idari hizmet binası, cami, ilk ve ortaokul seviyesinde eğitim verecek 3 okul, rehabilitasyon merkezi, poliklinik binası, toplantı-gösteri merkezi binası, spor salonu, sosyal tesis, personel lojmanı, misafir lojmanı, çocukların yeteneklerini gösterebilecekleri geniş bir kültür merkezi, aile görüş binası, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar, mesire alanları ve hayvanat bahçesi de bulunuyor.

Çocuklara psikolojik destek verilen özel ekiplerin yer aldığı merkezde, Osmanlı padişahları ve önemli kişilerin isimlerinin verildiği cadde ve sokaklar da dikkati çekiyor.

“Suriyeli yetimler hayata kazandırılıyor”

İHH Suriye Çalışmaları Basın Sorumlusu Selim Tosun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli yetimlerin hayata kazandırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Yetim çocuklar için tasarlanan merkezde 55 villa tipi ev yapıldığını anlatan Tosun, “Yaşam merkezimizin içerisinde hem İslam hem de Türk tarihlerinde farklı motifler var. Fatih Sultan Mehmed Sokağı, Selahaddin Eyyubi Caddesi gibi. Bu sayede İslam ve Türk tarihini birbiriyle bağdaştırarak Suriye’nin geleceğinde rol oynayacak çocuklarında bunları yakından görmesini umut ediyoruz.” dedi.

Tosun, tesisin 18 ayda tamamlandığını hatırlatarak, “Burada 300 personel yetim çocuklarımıza hizmet veriyor. İnşallah çocuk sayımız arttıkça personel sayımızda artarak devam edeceğiz. Burada hem eğitim hem de psikolojik olarak yetimlerimize destek oluyoruz. Çocuklarla yakından ilgileniliyor ve her türlü sıkıntıları anında gideriliyor. Eğitimleri aksatılmadan devam ediyor. 3 okulumuz şu anda hizmet veriyor.” diye konuştu.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.