16 Mart 2012'da eklenmiş, 308 views kişi görüntülemiş
Suriye’deki Türklere çağrı: Yurda dönün
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Suriye’deki Türklere çağrı: Yurda dönün

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de bulunan Türk vatandaşlarının bu ülkeyi terk etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Şam Büyükelçiliği de önümüzdeki haftaçalışmalarını durduracak.

Suriye’de sular durulmuyor. Çatışmalardan kaçan yüzlerce kişi Türkiye’ye sığınmaya çalışıyor.

NTV yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sınır bölgesine tampon bölge kurulmasının gündemde olduğunu söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı ise bugün yaptığı açıklamada Suriye’de bulunan Türk vatandaşlarına çağrıda bulundu. Bakanlık, Türk vatandaşlarından yurda dönmelerini istedi. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Suriye’deki gelişmelerin seyrinin vatandaşlarımız için ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu itibarla, Suriye’de ikamet eden vatandaşlarımızın yurda dönmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir. Suriye’deki son gelişmeler ışığında, Şam Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nce konsolosluk hizmeti verilmesi faaliyeti 22 Mart 2012 Perşembe günü saat 17.00’den itibaren durdurulacaktır. Halep Başkonsolosluğumuz ise vatandaşlarımıza mevcut koşullar çerçevesinde konsolosluk hizmetleri sunmaya devam edecektir. Diğer taraftan, Suriye’deki vatandaşlarımızın gerektiği takdirde Beyrut ve Amman Büyükelçiliklerimizin Konsolosluk Şubeleri’ne de başvurmaları herzaman mümkündür. Suriye’deki vatandaşlarımızın ayrıca, konsolosluk hizmetleri ve işlemleri hususlarında danışmak istedikleri konularda haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’yle (+90 312 292 29 29) temasa geçmeleri tavsiye edilmektedir.”

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, değerlendirmelerin sürdüğünü belirterek, “Burada büyükelçimizin geri çağrılmasından tutunuz da oradaki Türk vatandaşlarına kadardeğerlendirmemizi yapıyoruz. Kilis’teki hazırlıklarımız bittiği anda Hatay’daki çadır kenti konteynır kente çevirmek suretiyle ibadethane ve sosyal donatı merkezlerini de tamamlayarak ilk etapta 20 bin kişilik şehir oluşturuyoruz” diye konuştu.

Şam Büyükelçiliği’nin de 22 Mart’tan itibaren konsolosluk faaliyetlerini durduracağı öğrenildi. Ancak Halep kentinde bulunan konsolosluk çalışmalarına devam edecek.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.