06 Ağustos 2012'da eklenmiş, 406 views kişi görüntülemiş
Savaş Şemdinli Şehir Merkezine İndi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Savaş Şemdinli Şehir Merkezine İndi

HAKKARİ- Şemdinli İlçesi’nde 23 Temmuz gününden beri süren çatışmalar yüzünden, çatışma bölgesindeki 10 köyden 6’sı tamamen boşaltıldı. Yaklaşık 300 kişiden oluşan 31 aile, eşyalarını ve hayvanlarını bırakarak Şemdinli İlçesi’ne göç etti. Göç eden ailelerin yaklaşık 200’ü çocuklardan oluşuyor.Çatışma bölgesindeki durum hakkında Yurt Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, çatışma bölgesini ilçe merkezinin bir kilometre güneyindeki Goman Dağı’ndan başlayıp güneye doğru, yaklaşık 20 kilometre derinlikteki Bağlar Köyü Zorgeçit mezrasına kadar olan alandan oluştuğunu söyledi. Çatışmanın sürdüğü bölgede 10 köy ve mezra bulunduğunu belirten Töre “Bunlardan 6’sı tamamen boşaltıldı. Diğer dört köy ve mezralarında bazı yurttaşlar kalıyor. Kalanların büyük bölümü de çoluğunu çocuğunu gönderip hayvanları ile bağ ve bahçelerinin bakımı için köyde kalan erkekler. Yani bölge kısmen boşalmış durumda” dedi.

Çatışma bölgesinin kuzey- güney yönünde 20, doğu-batı yönünde 30 kilometrelik bir alandan oluştuğunu belirten Töre şunları söyledi: “Çatışma bölgesine iki gün önce tanklarla girildi. Öncesinde sadece hava bombardımanı vardı. İlçe merkezinden obüs ve top atışları yapılıyordu. Dün şiddetli çatışmalar yaşandı, sesler ilçe merkezinden çok rahat bir şekilde duyulabiliyor”

STK’LAR GİTTİ, CHP HEYETİ YOLDA

Bölgeye Hakkâri’deki BDP’nin STK’ların, Hakkari Barosu’nun ve Mazlumder’in temsilcileri ulaştı. CHP heyeti ise Şemdinli’deki durumu incelemek için yola çıktı.

Çatışma bölgesine giriş çıkışların yaklaşık 10 gündür yasaklandığı bölgede gıda sıkıntısı yaşandığını belirten Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, özellikle 4 yerleşim biriminde gıda sıkıntısı olduğunu açıkladı. Çatışmalar yüzünden ulaşımın kesildiği ve gıda sıkıntısı yaşanan yerler ise Bağlar Merkez Köyü, bu köye bağlı Meşeli mezrası ile Müş ve Tuya mezraları.

İKİ GÜN ELEKTRİKSİZ KALDILAR

İki gün elektriksiz kalan çatışma bölgesindeki köylere dün elektrik verildi. Bölgedeki obüs atışları ise dün de sürdü.

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre çatışma bölgesinden göç eden 31 aile için bir destek masası oluşturduklarını belirterek şunları söyledi:

“İki gündür Şemdinli’deki akrabalarının yanında kalıyorlar. Ekonomik durumları iyi olmadığı için gıda ihtiyaçları giderildi. Köylerini apar topar terk ettikleri için çocukları ve kendileri iç in giysi talep ettiler. Bugün, yarın arkadaşlarımız giysi taleplerini giderecek. Bazı aileler de çatışma bölgesinden uzaktaki köylere yerleşmiş durumda. Onlara da ulaşmaya çalışıyoruz”.

Yurt Gazetesi

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.