01 Ocak 2013'da eklenmiş, 257 views kişi görüntülemiş
Savaş Provası Gibi Film Çekimi!
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Savaş Provası Gibi Film Çekimi!

Genel yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı ‘Çanakkale Yolun Sonu’ filminde, 12 haftalık çekimlerin sonuna gelindi. Çanakkale Savaşı’nı konu edinen filmin çekimleri, gerçek bir savaş provası gibi geçti.

FİLMİ GERÇEK SİLAHLARLA ÇEKİYORLAR

Genelkurmay Başkanlığı’nın danışmanlığında çekilen filmde; toplam 40 bin adet manevra fişeği kullanıldı. Ayrıca bin adet Alman Mauser marka tüfek ve 750 adet İngiliz Le Enfield marka tüfek kullanıldı. Genelkurmay’ın desteğiyle sekiz adet sahra topu, 15 adet makineli tüfek de çekimlerde yer aldı.

10 BİN FİGÜRAN ROL ALDI

10 bin figüranın rol aldığı filmin çekimlerinin bir kısmı da helikopterden yapıldı. Çekimler için, 1915 yılını yansıtan biner adet silah sandığı ve yağ tenekesiyle 25 filika imal edildi. 200 kişilik teknik ekiple gerçekleştirilen çekimlerde; 3 kilometre uzunluğunda bir siper de kazıldı. Toplam 3.5 ayda kazılan siper için 80 kişi çalıştı.

İDDİALI YAPIM

Berrak Tüzünataç’ın ‘Behice Hemşire’, Gürkan Uygun’un ‘Muhsin Onbaşı’ karakterlerini canlandırdığı filmde, genç oyuncu Engin Öztürk de Mustafa Kemal Atatürk’ü oynadı. Öztürk, saatler süren makyaj uygulamalarının ardından Atatürk’e dönüştü. İddialı bir prodüksiyona sahip yapım, Mart ayında vizyona girecek.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.