01 Ağustos 2012'da eklenmiş, 327 views kişi görüntülemiş
Sanayi Esnafı Sıcaklara Karşı Çözümünü Buldu
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Sanayi Esnafı Sıcaklara Karşı Çözümünü Buldu

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde Küçük Sanayi Sitesi’nde sıcaktan bunalan çıraklar ve ustalar kendilerine göre serinleme yöntemlerini buldu. Bir tornacı, kuyu suyunu hazırladığı römorka doldurdu ve çırakların serinlemesini sağladı. Başka bir esnaf ise kapısına hazırladığı küçük havuzda serinlemenin keyfini çıkartıyor.

Gün içerisinde yoğun bir şekilde çalışan Küçük Sanayi Sitesi esnafları, sıcakların bunalttığı saatlerde özel hazırladıkları havuzlara girerek serinliyor. Oruç tutan ve susuzluk çeken çalışanlar, kuyu suyuyla doldurdukları havuzlara dalıp çıkıyor. Esnaflar, “Çıraklar çok bunalıyordu. Oruç da tutuyorlar. Serinletmek için böyle bir şey yaptık. Güzel ilgi görüyor. Ücret yok, tulumba suyu ile dolduruyoruz.” dedi.

Sıcak havaların ve orucun kendilerini zorladığını ifade eden başka bir esnaf ise çözüm olarak bu türlü icatlar yaptıklarını anlattı. İşyeri önüne demirden mini bir havuz yapan esnaf, “Şu Ramazan günlerinde hava çok baskın. Biz de bu şekilde serinliyoruz. Oldukça faydası oluyor. Dilimiz damağımız kuruyor sıcakta. Ancak kendimizi böyle serinletiyoruz, böyle rahatlıyoruz. Günde 2 -3 saat giriyoruz. Bu havuz fazla masraflı da değil. Sandalye de bıraktık havuza. Komşular olarak su dolu havuza girip muhabbet edebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.