16 Mart 2012'da eklenmiş, 311 views kişi görüntülemiş
Sanayi Bakanı Ergün Osmaniye’de
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Sanayi Bakanı Ergün Osmaniye’de

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir ülkenin tek bir bölgesi ve tek bir şehri ile kalkınamayacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir ülkenin tek bir bölgesi ve tek bir şehri ile kalkınamayacağını söyledi.

Osmaniye’de Vali Celalettin Cerrah ve resmi kurum müdürleri tarafından karşılanan Nihat Ergün,Osmaniye’nin Türkiye’nin güneyinde parlayan, hatta etrafındaki bir takım büyük şehirlerin arasında sıyrılıp çıkan bir il olduğunu ifade etti.

Bakan Ergün “Osmaniye’nin Adana’nın, Gaziantep’in, Kahramanmaraş’ın, Hatay’ın ortasında yeni parlayan bir il olması bizi gerçekten çok mutlu ediyor.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Ülkemizin güney bölgelerini Mersin’den tutun Şanlıurfa’ya kadar uzanan bir çizgide yani bir sanayileşme hamlesi halinde ilerlediğini görüyoruz. Mersin’den sonrasıAntalya ve Muğla’ya doğru turizm alanında, Mersin’den bu tarafa sanayi alanında, Osmaniye’de bu hamlenin dışında kalmadığı gibi bu halkanın bu zincirin çok kuvvetli bir unsur haline gelmiş oluyor. Zaten bir ülke tek bir bölgesi ile tek bir şehri ile kalkınamaz. Bugün itibariyle ülkemizin en gelişmiş bölgesiMarmara Bölgesidir. Marmara bölgesinde Türkiye’nin sanayi alanında yatırımların yarısından fazlası bulunmaktadır. Ama sadece Marmara bölgesi ile Türkiye’nin kalkınması ve zenginleşmesi mümkün olamaz.” diye konuştu.

Ergün, “Bütün bölgelerimizde ve bütün şehirlerimizde büyük bir atılım yapılması gerekiyordu. Bu atılımda ayrıca güney bölgemizde başlamış durumda, Akdeniz’de güzel gelişmeler var. Mesela, Osmaniye fıstıkla daha önce ön plana çıkmış, ama artık fıstıkla sanayinin içine dahil olarak yeni bir ivme kazanmışsa işte Karadeniz bölgesinde Samsun, Çorum, Amasya bu bölgelerde ciddi ilerlemeler var. Orta Anadolu’daKayseri’nin etrafında ciddi gelişmeler var.” dedi.

Osmaniye’de ihracat potansiyelinin son yıllarda arttığını kaydeden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün “2–3 yıl evvel sadece 7-8 milyon Dolar ihracat yapabilen bir Osmaniye’nin bugün 140 – 150 milyonDolar ihracat yapar bir hale gelmiş olması nasıl dışa açıldığını göstermektedir. Bizde bu gelişmelere hep beraber destek vermeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Vali Celalettin Cerrah’ı ziyaretinin ardından Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda Osmaniyeli iş adamları ile bir araya geldi. Bakan Ergün daha sonra ise Organize Sanayi Bölgesine hareket etti.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.