19 Nisan 2018'da eklenmiş, 35 views kişi görüntülemiş
Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda domates yetiştirmek son yıllarda çok tercih edilen bahçe aktiviteleri arasında yer alıyor.  Piyasada yer alan domateslerin zararlı olması, doğal şartlarda yetiştirilmemesi insanları daha doğal bir yaşam ihtiyacı ile sarmalamış durumdayken, bahçenizde ya da balkonlarınızda yetiştirebileceğiniz meyve ve sebzeler kurtarıcı rol oynayabilir. Balkon ve bahçelerde yetiştireceğiniz bu meyve sebzelerin arasında çilek, domates, nane, limon yetiştirmek popüler aktiviteler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Saksıda domates nasıl yetiştirilir, son dönemde daha çok ilgi çeken bu yöntem ile küçük bir saksı ile bile kendi sebzenizi yetiştirebilir hale geleceksiniz. Gerekli yöntemler, kullanılan malzemeler ve çok daha fazlası yazımızın devamında sizi bekliyor.

Saksıda domates yetiştirme yöntemleri

Saksıda domates yetiştirmek için çok az malzemeye, bolca ilgiye ve emeğe ihtiyacınız var. Saksıda domates nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız öncelikli olarak aşağıda yer alan malzemeleri temin etmeli, sonrasında da yazımızın devamında yer alan adımlara göre hareket etmeniz gerekmektedir.

İşte gerekli o malzemeler:

-Çimlenme tepsisi

-Saksı

-Eldiven

-Tahta sopa

-Püskürtme pompası

-Mala

-Tohumlar

-Bahçe etiketi

Nakli için:

-Verimli toprak

-Saksı ve birkaç tane taş

-Eldiven

-Organik kompost

Saksıda domates nasıl yetiştirilir?

1.adım: Çimlendirme tepsisinin içine saksı karışımı ile doldurun, buradaki her bir bölmenin içine delik açın ve deliklerin içine de tohumları ekin.

2.adım: Tepsiyi sulayın, tepsiyi etiketleyin ve karanlık tarafı açıkta kalacak biçimde üzerini malçlama kağıdıyla örtün. Çimlenme sonrasında kağıdı çıkarın. Çimlenme için en ideal sıcaklık 75 ile 90 derece olacaktır.

3.adım: Fideler ortaya çıktığında tepsiyi güneş alan bir yere taşıyın, fidelerin nakli için 3 haftaya gerek vardır; bu süreç içinde toprağı sürekli olarak nemlendirin. Domatesleri ekmek için kompost ile verimli toprakları karıştırın.

4.adım: Büyük bir saksı seçin, saksının altındaki delikleri taş ile sabitleyin ve bu alanı toprak ile doldurun. Sulamak için belirli bir alanı boş bırakmayı unutmayın.

5.adım: Çimlenme tabakasından fide çıkarın, kökleri zorlamadan yukarı doğru itin ve saksının içindeki boşluğa bu fideleri dikin. Toprakla kökleri kapatın ve fidenin dik durmasına dikkat edin.

6.adım: Fideleri düzenli aralıklar ile sulayın ama belirli bir nem oranında kalmasına dikkat edin. Güneşte oldukça etkili olacaktır.

7.adım: Domatesleri gün içinde en az 8 saat güneş ışığı alacağı bir yerde konumlandırın. Domateslerin hem rengi olduğunda hem de orta kıvam bir olgunluğa eriştiğinde hasat edebilirsiniz.

Domates yetiştirmek ile ilgili ipuçları:

Domatesleri nakil ederken köklerin çok dipte olmasına dikkat edin.

Domates tanelerinin olduğu yaprakları temizlemeyin.

Kahve ile topraktaki zararlı organizmaların toplanmasını önleyebilir, toprağın asidik oranını arttırabilirsiniz.

-Hava soğuduğu zaman yeşil kalan domatesleri toplayabilirsiniz. Bu domateslerin daha fazla olgunlaşma durumu yoktur.

-Domatesleri tek başına dikin, yanına herhangi bir sebze ya da meyve ekmemeye özen gösterin.


İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.