Saatler bu gece ileri alınıyor

24.03.2012

304 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Saatler bu gece ileri alınıyor

ANKARA (ANKA) – Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında bütün yurtta saatler, bu gece (Cumartesi gününü, Pazar gününe bağlayan gece) saat 03.00’te bir saat ileri alınacak.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin karar 13 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre bütün yurtta saatler, 25 Mart 2012 Pazar günü (Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece) saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler, 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04.00’te tekrar geri alınacak.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması nedeniyle gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması hedefini taşıyor. Uygulama ile ayrıca akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması amaçlanıyor.

Türkiye’de yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle eş zamanlı olarak Mart ayının son Pazar günü başlayıp, Ekim ayının son Pazar günü sona eriyor

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.