01 Aralık 2018'da eklenmiş, 40 views kişi görüntülemiş
Rusya, İsrail’in planlarını bozdu
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Rusya, İsrail’in planlarını bozdu

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesinde yer verilen bir yazıda, Rus İl-20 uçağının düşmesi sonrasında İsrail Suriye'deki hava saldırılarını durdurmadığı fakat Rusya yüzünden bazı zorluklar yaşamaya başladığı belirtildi.

'İL-20'NİN DÜŞMESİNDEN BERİ KIRMIZI HATTA AGRESİF BİR TON HAKİM'

Yazıya göre, işlerin eskisi gibi olmadığı, Rus ve İsrail uçaklarının Suriye'de karşı karşıya gelmesini engellemek için taraflar arasında kurulan iletişim hattında kullanılan 'agresif tondan ve Rus hava güçleriyle hava savunma sistemlerinin Suriye topraklarındaki agresif davranışlarından' anlaşılıyor.

'İSRAİL, RUSYA'NIN LÜBNAN'I DA KORUYUCU KALKANI ALTINA ALMASINDAN ENDİŞELİ'

Öte yandan yazıda, Rusya'nın Lübnan'daki olaylara karşı büyüyen ilgisinin de Tel Aviv'de endişeye sebep olduğu kaydediliyor. Haaretz'e göre, 'kötümser bir tahminde bulunmak gerekirse, Rusya, Suriye'nin üstünü örttüğü koruyucu kalkanla Lübnan'ı da koruma altına alacak. Bu da İsrail için işlerin zorlaşmasına yol açacak.'

Yazıda, Arap basınına göre İsrail'in 2014'ten beri Lübnan'a hava saldırısı düzenlediği hatırlatması da yapılıyor.

'HİZBULLAH'LA SATRANÇ OYNAMAK BİR ŞEY, RUSYA'NIN NE İSTEDİĞİNİ ANLAMAK FARKLI BİR ŞEY'

Nitekim İsrail'in Hamas'la başa çıkmak için Batı Şeria'a nadir görülen bir biçimde temkinli davranmasının sebeplerinden birinin, ülkenin kuzey cephesi hakkındaki endişeleri olduğu değerlendirmesi yapılan yazıda, "Hizbullah'la satranç oynamak bir şey; Rusya'nın Suriye'de (ve hatta belki Lübnan'da) ne istediğini anlamaya çalışmakta tamamen farklı bir şey" denildi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.