08 Kasım 2012'da eklenmiş, 210 views kişi görüntülemiş
Rus Bütçesi 160 Milyar $ Fazla Verdi 15 Milyarı Türkiye’den
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Rus Bütçesi 160 Milyar $ Fazla Verdi 15 Milyarı Türkiye’den

Petrol varil fiyatlarının beklentilerin üzerinde seyretmesi, Rusya’nın ilk dokuz ayda yaklaşık 160 milyar dolar ticaret fazlası vermesini sağladı. Rusya’nın artı ticaretinde Türkiye’nin ilk dokuz aylık katkısı ise yaklaşık 15 milyar dolar.

İlk dokuz ayda Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat 4,9 milyar doları buldu. Yıl sonu rakamlarının ise 6,8 milyar dolara yaklaşması öngörülüyor. Rusya’dan yapılan ithalat ise ilk 7 ayda 15 milyar dolar. Dokuz aylık ithalatın ise 20 milyar doları bulması bekleniyor. Rusya’nın Türkiye’den elde ettiği ticaret fazlası ise ilk 9 ayda 15 milyar dolara yaklaşıyor.

Ticaret fazlasını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artıran Rusya, Rusya Federal Gümrük Servisi’nin verilerine göre ithalat oranını da yüzde 2 oranında artırarak yaklaşık 226 milyar dolar yaptı. İhracat ise yüzde 3,2’lik bir artışla yaklaşık 385 milyar dolar oldu. Tüm bunlarla birlikte, toplam ticaret hacminin de yüzde 2,7 artışla 612 milyar dolara dayandığı belirtiliyor.

Petrol ve enerji ürünleri, Rusya’nın Sovyetler Birliği ülkeleri dışındaki ihracatında yüzde 73,2’lik paya sahip. İlk dokuz aylık dönemde petrol ve doğalgaz ihracatı miktar olarak yüzde 4,3 azalırken, gelir olarak yüzde 4,3 oranında arttı.

Avrupa Birliği ise Rusya’nın birinci ticaret partneri olarak kalmaya devam ediyor. Yılın ilk üç çeyreği için AB ülkelerinin toplam ticaretteki payı yüzde 48,8’e çıktı. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 47,9 olarak gerçekleşmişti. APEC ülkeleri ile toplam ticaret ise ilk dokuz ayda yüzde 24,1’e yükseldi.

Rusya’nın bir numaralı ticaret partneri 64,8 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi ile Çin. Rusya’nın Çin’le olan ticareti geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artış gösterdi. Yüzde 24,7 artış sağlayan Hollanda 61,5 milyar dolarlık ticaret hacmi ile Rusya’nın ikinci partneri olarak listede yer alırken, yüzde 5,6 artış sağlayan Almanya ise 54,6 milyar dolarla üçüncü ticaret partneri oldu. Yüzde 0,1 artışla 25,6 milyar doları bulan İtalya’nın dördüncü olduğu listede, Türkiye ilk dokuz aylık dönemde yüzde 14,4 artış ve 25,6 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi ile Rusya’nın beşinci büyük ticaret partneri konumunda. Yıl sonunda Rusya ve Türkiye arasında toplam ticaret hacminin 35 milyar doları bulması bekleniyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.