Prematüre doğanlar çocuk sahibi olamama riski taşıyor

12.11.2017

12 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Prematüre doğanlar çocuk sahibi olamama riski taşıyor

İSRAİL’in Kudüs şehrindeki Şaare Zedek Tıp Merkezinin İsrail Bakanlığı ile yürüttüğü araştırmada, prematüre doğan bebeklerin ileride çocuk sahibi olma şansının normal doğanlara göre yüzde 50 daha az olduğu belirlendi.

1982-1997 arasında doğan 67 bin bebeğin doğum kayıtları incelendi. Araştırmacılar, hamileliğin 34. haftasından önce ve 1,5 kilogramdan zayıf doğan bebeklerin ileride kendilerinin çocuk sahibi olma şansının normal doğan bebeklere göre yüzde 50 azaldığını tespit etti.

Oranların ve erkekler açısından belirgin farklılık göstermediği kaydedildi.

ETKİ KADINLARDA DAHA FAZLA

Öte yandan kendileri prematüre doğan kız çocuklarının ileride prematüre doğum yapma olasılığının normal doğan çocuklardan 2,5 kat fazla olduğu anlaşıldı.

Araştırmada çocuk sahibi olmayı etkileyen toplumsal koşullar ve diğer sağlık faktörlerinin hesaba katılmadığı kaydedildi.

Prematüre doğumlarla ilgili daha önce yapılan bilimsel çalışmalar, daha çok hayatta kalma oranlarına ve beyin gelişimine odaklanıyordu. İsrail’de yapılan araştırmanın üreme sağlığı ve doğurganlığa odaklanması açısından alanında ilk olduğu vurgulandı.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.