20 Nisan 2012'da eklenmiş, 533 views kişi görüntülemiş
Pikan Cevizi Üretimi Hızla Yaygınlaşıyor
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Pikan Cevizi Üretimi Hızla Yaygınlaşıyor

Dünya üretiminin yüzde 72’sini ABD’nin gerçekleştirdiği, ekmek, şekerleme, kozmetik ile eczacılık sektöründe kullanılan pikan cevizi Türkiye’de de başarıyla üretilmeye başlandı.
ABD’de yılda 153 bin 500 ton, Meksika’da ise 54 bin 431 ton pikan cevizi yetiştirildiğini söyleyen, kendisi de üretim yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Mahmut Sarıcan, Akdeniz ve Güney Ege bölgelerinin sahile bakan kısımlarında da bu yemişin başarıyla yetiştirildiğini belirtti. Mahmut Sarıcan, “Türkiye’de pikan cevizi üretiminin 850-1150 ton civarında olduğu tahmin ediyoruz. Akdeniz ve Güney Ege’de gün geçtikçe yeni pikan cevizi bahçeleri imar ediliyor. Pikan cevizi üretiminin artımı ülke ekonomisi ve tarımı için çok önemli” dedi. Sarıcan, pikan cevizinin kilosunun hasat dönemi olan kasım-aralık aylarında kabuklu olarak kilosu 20 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.
‘BİR AĞAÇTAN 8 BİN LİRA GELİR’
Pikan cevizinin Türkiye’ye ilk olarak 1953’te tohum olarak ABD’den getirildiğini kaydeden Sarıcan, şunları söyledi:
“Pikan cevizi fidanı, dikimden yaklaşık 4-8 yılları arasında verime geçiyor. Verimi bu yıllarda ağaç başına 40-80 kilo arasında değişmektedir. Ticari ömrü oldukça uzun olan pikan cevizi ağaçları 25 yıldan sonra en verimli döneme geçerler. Bu dönemde, ağaç başına verimleri 400-500 kiloyu bulur. Her ne kadar uzun, maliyetli bir iş gibi görünse de geleceğe yatırım açısından önemli bir yere sahiptir. Pikan cevizinin kilosu kabuklu haliyle 20 lira civarında. Ortalama 400 kilo veren bir ağaçtan 8 bin lira arasında gelir elde edilebilir. Yerli cevizlerin kilosunun 3-5 lira olduğu gözetilirse bu kazanç çok önemlidir. Amerika’da ticari öneme sahip 150 yıllık pikan cevizi bahçeleri var. Torunlarınız, hatta torununuzun torunları bile bu günlerde başlatabileceğiniz bir çalışmadan yararlanacaktır.” – Adana

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.