17 Kasım 2012'da eklenmiş, 256 views kişi görüntülemiş
Philip Gordon Gürcistan’da
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Philip Gordon Gürcistan’da

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, 3 gün sürecek resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’a geldi.

Tiflis’te bazı üst düzey yetkililerle görüşen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Gürcistan ile ilişkilerine olan sadakatinin devam ettiğini vurguladı.

Gordon, öncelikli olarak Gürcistan Parlamento Başkanı David Usupaşvili ile Tiflis Marriot otelinde görüştü.

Kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşmeye, ABD Gürcistan Büyükelçisi Richard Norland ve Gürcistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tedo Japaridze de katıldı.

Yaklaşık 40 dakika süren toplantının ardından gazetecilere konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, “Gürcistan’ın demokratik gelişimi için atılan her adım çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

Gürcistan Parlamento Başkanı David Usupaşvili ise, Gürcistan’daki seçimlerden sonra gerçekleşen ilk toplantının verimli geçtiğini ve pek çok şeyi değiştirdiğini ifade etti. Adli sistemin güçlendirilmesine yönelik atılacak adımları müzakere ettiklerini belirten Usupaşvili, “Bugüne kadar suç işleyen kimse cezasız kalmamıştır ancak bizler halk tarafından onları soruşturalım diye seçilmedik. Kendilerini rahat hissetmeleri için, bu ülkeyi kalkındırmak, ekonomiyi güçlendirmek için seçildik. Hızlı bir şekilde bu konudaki tartışmaları sona erdirmeliyiz. Yapılan her tutuklama, siyasi intikam isterisine gerekçe yapılamaz. Suç işleyen insanlar siyasette de olsalar bu tür eylemler kaçınılmaz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Usupaşvili ile görüşmesinin ardından Gürcistan Parlamentosu azınlık lideri David Bakradze ile bir araya geldi. 1 saat süren görüşme sonrasında basına açıklamalarda bulunan Bakradze, Gürcistan’daki mevcut durumun, Gordon ile yaptığı toplantının ana başlığını oluşturduğunu belirtti.

David Bakradze, Philip Gordon’un Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanlığı Yönetimi ve yeni hükümetin temsilcileri ile görüşmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, Gürcistan’ın geleceğinin barışçıl ve demokratik gelişimde olduğunu ve görüşmelerin de bu yöndeki zemini güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon ise, Parlamento Azınlık lideri David Bakradze ile yaptığı toplantı hakkında herhangi bir yorumda bulunmadı.

Tiflis Marriot otelden ayrıldıktan sonra, Gürcistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Bidzina İvanişvili ile görüşmek üzere hükümet konağına gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, yaklaşık 1 saat süren toplantı sonrasında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Gordon ile İvanişvili toplantısında ele alınan en önemli konunun, bir önceki hükümet ve şuanki muhalefet olan, eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin Birleşik Ulusal Hareket partisi tarafından politik bir mesele olarak nitelendirilen, yüksek rütbeli yetkililerin tutuklanması olduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, işlendiği iddia edilen suçların, siyasi ayrım gözetmeden soruşturulması gerektiğinin önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıda ele alınan diğer konulara da değinen Gordon, yeni Cumhurbaşkanı’nın, Gürcistan’ın ABD ile olan güçlü bağlarının aynı kalmasını istediğini açıkça belirttiğini ifade etti.

Gordon ayrıca, “Öncelikle, Devlet Başkanı Saakaşvili’nin seçim sonuçlarını ve diğer tarafın kazandığını kabul etmesiyle bazı olumlu işaretler olduğunu belirtmek istiyorum. Barışçıl demokratik bir geçişi desteklemek zaten olumlu bir adım. seçim sonuçlarını bu şekilde tanımasını memnuniyetle karşıladık. Başbakan Ivanişvili’den de bazı olumlu işaretler gördük. Dün de söylediği gibi, Devlet Başkanı Saakaşvili ile birlikte çalışmayı planladığına inanıyorum. Dolayısıyla bazı olumlu atımlar zaten atılmış ancak aynı zamanda doğal olarak gerilim de var. Böylesine sert bir mücadele içinde geçen siyasi kampanyanın ardından bu kaçınılmaz. Biz sadece her iki tarafın da bu tansiyonun, hukukun egemenliği, anasayasl yetki ve süreçlerin önüne geçmemesinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon’un, Gürcistan’daki resmi temaslarının 3 gün süreceği bildirildi. Gordon yarın da Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze ile görüşecek. – TİFLİS

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.