21 Nisan 2012'da eklenmiş, 325 views kişi görüntülemiş
Patrik Bartholomeos tan Ayin Öncesi Didim e Turistik Gezi de Bulundu
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Patrik Bartholomeos tan Ayin Öncesi Didim e Turistik Gezi de Bulundu

Hıristiyan Ortodoksların ruhani lideri Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir’de yapılacak büyük ayin öncesinde Aydın’ın Didim İlçesi’ne turistik ziyarette bulundu.
İlk kez dün akşam Didim’e gelen Patrik Bartholomeos, bugün ilçenin tarihi ve ören yerlerini ziyaret etti. Fener Rum Patriği Bartholomeos ve yanındaki heyet, Didim’deki dünyaca ünlü kehanet merkezi olarak bilinen Apollon Tapınağı’nı gezdi. İlçenin en eski yerleşim birimi içerisinde yer alan tapınaktaki yazılı eserleri inceleyen Bartholomeos, fotoğraf çekti ve Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ve Turizmci Hikmet Atilla’dan bilgi aldı. Patrik, tapınak ziyaretinin ardından Türk- Yunan Dostluk Evi’ne geçti, buradaki eserleri inceleyerek anı defterine görüşlerini yazdı. Bartholomeos’un anı defterine yazdığı yazıda, Gelişmesi için bizim de çalıştığımız Türk- Yunan dostluğuna hizmet veren bu merkeze ve değerli sahibine başarılar diler, tebrik ederim. Hayır dualarımızla ifadelerine yer verdiği öğrenildi.
Patriğin sonraki durağı ise 1830 yılında Rumlar tarafından inşa edilen, ‘Ayayani Kilisesi’ (Hz. Yahya Kilisesi) olarak bilinen ve 1924’ten itibaren mübadele ile Yoran’a yerleştirilen Türkler tarafından camiye çevrilen Eskiköy Camii oldu.
Didim Belediye Başkanı CHP’li Mümin Kamacı, Eskiköy Camii ziyareti sırasında Patrik Bartholomeos’a eşlik edip ilçe hakkında bilgiler verdi. Başkan Kamacı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirip, Patrik Bartholomeos, Ortodoks camiasının ruhani lideri ve en önde gelen kişisi. İlçemizde bulunması bu camia açısından çok önemli ve turizmimize de katkı sağlayacaktır. Patrik Bartholomeos ile dinler ve medeniyetler buluşması açısından neler yapabileceğimizi konuştuk. Kendisi buraya Milet Başpiskoposunu gönderecek. 1 Eylül Barış Şenlikleri’nde medeniyetlerin buluşmasına yönelik etkinlikler düzenleyeceğiz dedi. Başkan Kamacı, Didim’in tanıtımı açısından ziyaretin önemli olduğunu ve ilk İstanbul ziyaretinde patriğin davetine icabet edeceğini de kaydetti.
Patrik Bartholomeos’un Milet Antik Kenti’ni ve Priene Harabeleri’ni de ziyaret ettikten sonra İzmir’e döneceği öğrenildi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.