22 Temmuz 2012'da eklenmiş, 568 views kişi görüntülemiş
Özgür Suriye ordusu ülkenin %60ını aldı.
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Özgür Suriye ordusu ülkenin %60ını aldı.

Suriye Ulusal Konseyi Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, Özgür Suriye Ordusunun ülkenin yüzde 60’ında hakim olduğunu söyledi.

Suriye’ye uluslararası müdahale olmaması halinde Özgür Suriye Ordusunun güçlendirilmesi gerektiğini aktaran Hoca, “Suriye’de Özgür Suriye Ordusu dediğimiz askeri bir realite var. Suriye topraklarının çoğuna hükmediyor. Şuanda tek çözüm eğer uluslar arası müdahale niyeti yoksa tek çözüm Özgür Suriye Ordusunun organize hale getirilip güçlendirilmesi.

Kuzeyin tamamı Özgür Suriye Ordusunun elinde. Şam’ın çoğu bölgesi de. Bugün gelenhaberler Rugneddin Bölgesinin burası Şam’a 4 km uzaklıktadır. Burası tamamen ÖzgürSuriye Ordusunun kontrolünde. Kontrol zaman zaman el değiştiriyor ama rejimin çok çöktüğünü ve zayıfladığını da gösteriyor” dedi.

“SURİYE REJİMİ GÜÇ KAYBETTİKÇE ŞİDDETİ TIRMANDIRIYOR”

Son iki gündür Suriye’nin Dera kentinden katliam haberlerinin geldiğini dile getiren Hoca “Maalesef 2 gündür Dera’da katliam haberleri geliyor. Şimdi Suriye rejimi güç kaybettikçe daha fazla şiddeti tırmandıracak. Bu da gücünün zayıfladığını ve köşeye sıkıştığını gösteriyor. Ama Suriye halkının azmine ve Özgür Suriye Ordusunun iradesine bakarsanız her gün rejim daha fazla güç kaybediyor daha fazla halk güçleniyor” ifadelerini kullandı.

“SURİYEDEKİ GÖZLEMCİLER SAHTE TANIK KONUMUNDADIR”

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Abdulbasit Seyda’nın basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Suriye Ulusal Konseyi Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, öncelikle 300 gözlemcinin Suriye’ye yetmeyeceğini hatırlatarak gözlemcilerin gözü önünde katliamların gerçekleştirildiğini gözlemcilerin sahte tanık konumuna düştüğünü söyledi.

Hoca, “300 gözlemci hiçbir şekilde Suriye için yetmeyecektir. Yetmez. Suriye’de rejimin yaptığı bombardımanlar katliamlar hep gözlemcilerin huzurunda yapılmıştır. Adeta gözlemciler sahte tanık hükmüne düşmüşlerdir. Hiçbir şekilde katliama, şiddete engel olmadılar. Uluslar arası camiada aslında bu gözlemcilerin başarısız olduğunu dile getirdi ve görevlerinin uzatılmamasından yanaydı. Fakat Rusların görüşü ağır bastı. ve bir ay daha uzatıldı. Maalesef gözlemcilerin Suriye’deki görevlerinin hiçbir şeye yaramayacağını da gördük” dedi.

“HEPİMİZ SİYASİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ AMA ESED YANAŞMIYOR”

Tüm muhalefetin Kahire’de toplandığını ve geçici dönemle ilgili bir yol haritası çizerek hükümet ile ilgili görüşünü de ortaya sunduğunu hatırlatan Hoca şunları söyledi: “Tüm siyasi Suriye Ulusal Konseyi veSuriye Muhaefeti siyasi çözümden yana siyasi çözüme karşı değil. Fakat Esed hükümeti siyasi çözüme yanaşmıyor. Şu anda uluslar arası camianın da tereddüdüyle biliyorsunuz ki Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyinde de sürekli kararlar veto yiyor. Bu yüzden artık BM’nin Güvenlik Konseyinde çözüm aranmayacaktır, çözülmeyecektir” dedi.

“PROTESTOLAR ARTARAK DEVAM ETMELİ, SİLAH DESTEĞİ VERİLMELİ”

Kendilerinin en güçlü noktalarının Suriye halkı olduğunu söyleyen Hoca, “Başka çözüm aranması gerekiyor. Bizim aslında en güçlü noktamız Suriye halkının azmi ve iradesidir. Suriye’nin tüm sokaklarında tüm şehirlerinde protestoların devam etmesi daha büyük hacim ve katılımla protestoların devam etmesi. Biliyorsunuz Suriye Ordusunun yarısından fazlası firarı duruma düşmüştür. Askerler birliklerine gitmiyor. Özgür Suriye Ordusu her gün güçlenerek güç kazanıyor. Katılımlar artıyor. Suriye topraklarının yüzde 60’ı şu anda Özgür Suriye Ordusunun elinde. Şam’ın, Halep’in bir çok mahallesi Özgür Suriye ordusunun elinde. Bu şekilde devam ederse Esat rejimi güç kaybederek düşecektir. Fakat bizim gördüğümüz en önemli şey şu anda Özgür Suriye Ordusuna tank savar ve uçaksavarın sağlanması gerekiyor. Eğer ÖzgürSuriye ordusunun elinde helikopter ve tanklara karşı gerçekten caydırıcı bir silah olursa Suriye Rejimi ayakta kalamaz” şeklinde konuştu.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.