29 Temmuz 2017'da eklenmiş, 16 views kişi görüntülemiş
Niğde Çiftçisi Her Yıl Olduğu Dibi Bu Yılda Zarar …
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Niğde Çiftçisi Her Yıl Olduğu Dibi Bu Yılda Zarar …

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, çiftçilerin her yıl olduğu gibi bu yılda zarar ettiğini dile getirdi.

Gazeteciler ile sabah kahvaltısında bir araya gelen Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, kahvaltı öncesinde bir basın açıklamasında bulundu.

Yaptığı açıklamada Niğdeli çiftlerin her yıl olduğu gibi bu yılda zarar ettiklerini ve hasatların buruk geçtiğini söyledi. Başkan Veli Kenar açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Niğde’miz ilk hasat olarak kiraz ile başladı ve hala devam etmektedir. Bununla birlikte buğday hasadımız başladı ve şu andan itibaren bazı bölgelerimizde bitti bazı bölgelerimizde devam etmekte. Önümüzdeki günlerde elma, fasulye ve patates hasatlarımız olacak. Bu saydığımız ürünler Niğde’mizin değerini ön olana çıkardığı ürünlerimiz. Ekonomik anlamda çok değerli ürünler. Kirazda fiyat anlamında her ne kadar güzel günler yaşasak ta bahar döneminde kiraz ağaçlarımızı soğuk vurduğu için bazı çiftçilerimizin bu fiyat konusundan yararlanamadığını görüyoruz. Kirazı kış vurduğu için çiftçilerimizde bu fiyatlardan kar etmiş görünmüyor” dedi.

Buğday hasadı çiftçileri çok üzdü

Buğday hasadındaki fiyatların düşük olması çiftçileri üzdü diyen Kenar, “Yine buğdayda hasat dönemindeyiz. Buğdayda Adana civarında 1 TL gibi bir rakam ile başladı. Fakat bizim bölgemize geldiğinde rakamın 80 kuruş ile 90 kuruş arasına düştüğünü görüyoruz. Bu da bizleri ve çiftçileri çok üzdü. Çünkü bizim Niğde kırsal alanda olan ve kuraklık olan bir bölgedeyiz. Adana gibi ya da Güney illeri gibi çok fazla yağış alan bölge değil. Sulama ile bu ürünleri üretiyorlar. Bu yüzden de masraflı oluyor ve fiyatının da düşük olması masraflarını karşılamıyor. İki üç yıldır hep aynı fiyatlarda gittiğini görünüyoruz. Hükumetimiz her ne kadar da genel fiyatı 99,4 kuruştan açıklasa da bu fiyatta gitmediğini görüyoruz. Çiftçilerimiz şuanda zarar ediyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu zararları yetkililer görerek ve fiyatları daha düzeye çekerek düzelteceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Patateste de çiftçi zarar ediyor

Patates fiyatlarının geçen yıllardaki gibi düşük olduğunu belirten Veli Kenar, “Altunhisar bölgesinde yazlık patates hasadı başladı. Fiyat anlamında yine geçtiğimiz yıllar gibi bu yılında iyi bir yıl olmadığını görüyoruz. Çünkü yaklaşık 40 ile 50 kuruş arasında şuanda o bölgede kaliteli patatesler satılmakta. Patatesin maliyeti 60 ile 70 kuruş arasındaki olduğuna göre bu yılda çiftçilerimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi zarar ettiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Don elmayı da vurdu

Bahar dönemindeki dondan dolayı elma üretiminde de sıkıntı yaşandığını söyleyen Başkan Kenar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dündarlı, Hacıbeyli ve Sazlıca gibi köy ve kasabalarımızda elmaların olmadığını gözlemliyoruz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir dolu olayı, yağış olayı oldu. Ürünlerimizin para etmesi için çaba göstermeleri ümit ediyoruz. Yine fasulye de bölgemizde bu yıl geçtiğimiz yıllara göre 2 katı ekildi. Fasulye rekoltemizin iyi olacağını umut ediyoruz. Fiyat anlamında da tatmin edici olacağını düşünüyorum. İnşallah çiftçilerimizin bu konuda yüzleri gülecek diye düşünüyorum. Çiftçilerimiz her yıl olduğu gibi ekimlerden zarar ediyor ama şu ana kadar geldiğimiz nokta da kar ettiğimiz bir ürün göremiyorum ve şimdiden sonra da olmayacağını düşünüyorum. Yeni Tarım Bakanımız göreve başladı. Valimiz yöremize yeni geldi. Siyasiler ve bürokratlar el ele verirseler Niğde’mizin bu konudaki sorunları çözülür diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. – NİĞDE

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.