18 Ekim 2016'da eklenmiş, 51 views kişi görüntülemiş
Musul toplantısına İran davet edilmedi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Musul toplantısına İran davet edilmedi

Pariste toplanması planlanan,Fransa ve Irak tarafından düzenlenen ve Musul’un geleceğinin tartışılacağı toplantıya İran davet edilmedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ülkesinin Musul’un geleceği ile ilgili Paris’te perşembe günü bakanlar seviyesinde  uluslararası bir toplantı düzenleyeceğini açıkladı.

Basın açıklamasında bulunan Ayrault,  ”Uluslararası koalisyonun operasyonunun ardından Musul’un siyasi geleceğini  hazırlamak üzere  Paris’te perşembe günü bakanlar seviyesinde uluslararası  toplantı düzenleyeceğiz.” dedi.

Ayrault, toplantıya aralarında ABD, Türkiye, AB ve Körfez bölgesinden  olmak üzere yaklaşık 20 ülkenin katılacağını bildirdi. Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile birlikte bu toplantıya başkanlık  yapacağını kaydeden Ayrault, ”Askeri operasyondan sonraki günler için Musul’un  istikrarının hazırlanmasına katkı vermek gerekir.” ifadesini kullandı.

Fransız bakan, İran’ın bu toplantıya davet edilmediğini belirtti. ”Savaşı kazanmak gerek ancak barışı da kazanmamıza imkan sağlayacak  yollara da bakmamız gerekir.” diyen Ayrault,  şu anda önceliklerinin Musul’da ve  civarındaki köylerde sivil halkın korunması, onlara insani yardımın ulaştırılması  olduğunu söyledi.

Ayrault, Irak yönetiminin ayrıca Musul ve bölgesinde bir  istikrar planını hazırlaması gerektiğini vurgulayarak Musul’dan kovulacak DEAŞ  teröristlerinin Suriye’ye kaçmasının ise yine diğer bir endişe kaynağı olduğu  uyarısında bulundu. Musul’daki uluslararası koalisyona destek veren ülkelerin savunma  bakanları da 25 Ekim’de yine Paris’te bir araya gelecek.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.