MHP’nin Meclis Başkanı adayı belli oldu!

12.11.2017

42 views Kişi Okumuş

0 Yorum

MHP’nin Meclis Başkanı adayı belli oldu!

MHP’nin TBMM başkan adayı nihayet belli oldu. MHP Celal Adan da karar kıldı.

MHP, Meclis Başkanlığı için MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Celal Adan’ı aday gösterme kararı aldı.

AK PARTİ’NİN ADAYI BELLİ DEĞİL

AK Parti’nin Meclis Başkanı adayının bugün ya da yarın açıklanacağı belirtiliyor. ve HDP’nin adayları daha önce belirlenmişti. MHP’nin adayı da Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan olarak açıklandı.

CHP’NİN ADAYI ZEKERİYA TEMİZEL

Seçim süreci yaklaşırken, Meclis Başkanlığı için adaylar da gündeme gelmeye başladı. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un, partilerinin İzmir Milletvekili Zekeriye Temizel’in adaylığı için Başkanlık Divanına başvuracakları açıklandı.

HDP’NİN ADAYI SELMA IRMAK

HDP’den yapılan açıklamada da halen cezaevinde bulunan, partilerinin Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın Meclis Başkanlığı için aday gösterileceği duyurulmuştu.

GİZLİ OY YAPILACAK

İçtüzük gereği adaylar, mevcut başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve TBMM Genel Kurulu seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak, dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilmiş olacak. Meclis başkanlığı seçimi, aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak. Siyasi parti grupları başkanlık için aday gösteremiyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.