MHP li Gölgeli: “Mehmet Türe nin İstifası Hukuken …

12.11.2017

43 views Kişi Okumuş

0 Yorum

MHP li Gölgeli: “Mehmet Türe nin İstifası Hukuken …

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin’in Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin, zaten kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini belirterek, “Mehmet Türe’nin istifası geçersizdir, hukuken de yok hükmündedir” dedi.

Anamur Belediye Başkanı Türe’nin, dün partisi MHP’den 7 meclis üyesi ile birlikte istifa ettiklerini açıklamasının ardından, bugün de MHP İl Başkanlığından açıklama geldi. MHP İl Başkanı Gölgeli, yaptığı yazılı açıklamada, Türe’nin MHP’den istifa etmesine ilişkin partilileri ve kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulduğunu bildirdi. MHP’den Anamur Belediye Başkanı seçilen Türe’nin, uzun zamandır partinin tüzüğüne aykırı, milliyetçi geleneğe uymayan, ülkücü camiaya yakışmayan tutum ve davranışlar sergilediğini, partiye zarar veren fiiller ve söylemler içinde bulunduğunu öne süren Gölgeli, “Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye hakaret eden bu kişi hakkında FETÖ üyeliği şüphesiyle Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı da kamuoyunun malumudur” ifadelerini kullandı.

“Bir başka partinin kuruluş çalışmalarına katkıda bulunduğu bilgileri tarafımıza ulaşmıştır”

Gölgeli, Türe’nin, MHP üyesiyken bir başka partinin kuruluş çalışmalarına katkıda bulunduğu, yeni parti için ilçelerde çalışmalar yaptığı, Anamur ilçesinde yeni parti için ilçe binası temin edilmesini sağladığı, yeni parti için maddi destek sağladığı yönünde bilgilerin kendilerine ulaştığını da kaydetti. Gölgeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yine bu kişi, üyesi olduğu ve belediye başkanı seçildiği partimizin teşkilatlarına ağır ithamlarda ve iftiralarda bulunmuş, kamuoyu önünde partimizin İl Başkanı ve Anamur İlçe Başkanına işgalci, gaspçı, yağmacı tabirlerini açık bir şekilde kullanmıştır. Milliyetçi ve ülkücü camiaya yakışmayan tutum ve davranışları, parti tüzüğümüze aykırı söz ve fiilleri sebebiyle Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, MHP Mersin İl Başkanlığının 26.10.2017 tarih ve 32 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile kesin ihracı talep edilerek, tedbirli olarak disipline sevk edilmiş, MHP Mersin İl Disiplin Kurulu tarafından hakkında disiplin soruşturması açılmıştır.”

“İstifası geçersizdir, hukuken yok hükmündedir”

Disiplin Kurulunun 26 Ekim 2017 tarihinde aldığı karar doğrultusunda Türe’nin savunmasının alınmasına karar verildiğini bildiren Gölgeli, “Mehmet Türe’nin, MHP Mersin İl Disiplin Kurulu’nun 27.10.2017 tarih ve 1 sayılı yazısı ile savunması istenmiştir. Mehmet Türe, MHP Mersin İl Disiplin Kurulu’na savunma sunmadığı/sunamadığı gibi 15 günlük savunma süresinin son günlerinde istifa ettiğini açıklamıştır. Bu istifanın partimiz açısından, hem hukuken hem de siyaseten hiçbir geçerliliği yoktur. Tedbirli olarak disipline sevk edildiğinden ve buna itiraz etmemiş olduğundan Parti Tüzüğümüzün 81. maddesine göre, partideki görevinden alınmış olup, üyelik haklarını kaybedeceğinden bu kişinin istifası geçersizdir, hukuken yok hükmündedir. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye hakaret etmiş, ülkücü hareketin kardeşlik hukukunu çiğnemiş, Milliyetçi Hareket Partisi adına verilen emaneti taşıyamamış bu kişinin istifası, ülkücü terbiyeye yakışmayan sözleri ve davranışları sebebiyle bizim için siyaseten de yok hükmündedir” dedi. – MERSİN

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.