30 Nisan 2012'da eklenmiş, 254 views kişi görüntülemiş
Mgk Toplantısı 2,5 Saat Sürdü
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Mgk Toplantısı 2,5 Saat Sürdü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Yapılan açıklamada toplantıda ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında, Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen Nisan ayı olağan toplantısı yaklaşık 2.5 saat sürdü. Toplantının ardından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin son dönemde terörle mücadelede gerçekleştirdiği operasyonlar da dahil olmak üzere yürütülen faaliyetler hakkında detaylı bilgiler verilerek bu mücadelenin önümüzdeki dönemde de kapsamlı ve çok yönlü bir yaklaşımla sürdürülmeye devam edileceği, bu çerçevede terör örgütünün ve destekçilerinin halkın birliğini, bütünlüğünü, güvenliğini, huzurunu ve refahını hedef alan her türlü eylem ve girişimiyle kararlılıkla mücadele edileceği vurgulandığı belirtildi.

Irak’ta siyasi gelişmeler ile ilgili olarak ise “Gerek Irak’ta gerek bölgemizde her türlü etnik ve mezhep temelli siyaset anlayışını reddeden Türkiye’nin Irak’taki siyasi gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdürdüğü ve bu ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunların ülkenin birlik ve bütünlüğü temelinde çoğulcu demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde çözüme kavuşturulması gerektiği değerlendirilmiştir” denildi.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde meydana gelen gelişmeler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş, bu bağlamda, özellikle; Suriye’de akan kanın bir an evvel durdurulması ve halkın meşru talepleri doğrultusunda demokratik geçiş sürecinin önünün en kısa sürede açılması gerektiği vurgulanmıştır. Bu süreçte Suriye halkının korunmasının ve insani yardım ulaştırılmasının öneminin altı çizilmiştir. Ayrıca, 14 nisan 2012 tarihli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca Suriye’nin Kofi Annan’ın altı maddelik planının tüm unsurlarını eksiksiz yerine getirme yükümlülüğüne dikkat çekilmiştir. Öte yandan, Suriye’deki şiddet ortamından kaçarak ülkemize sığınan Suriye vatandaşlarının durumu ve Suriye ile sınırımızda son dönemde yaşanan gelişmeler tüm boyutlarıyla değerlendirilmiştir.”

(MV/SS) – Ankara
Haber Akdeniz-Ankara Gündemi

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.