13 Ağustos 2016'da eklenmiş, 31 views kişi görüntülemiş
Menbiç, DAEŞ’ten tamamen temizlendi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Menbiç, DAEŞ’ten tamamen temizlendi

2014 yılından beri DAEŞ kontrolünde olan ve DAEŞ’in ’Avrupa kapısı’ olarak gördüğü Menbiç merkez ile birlikte yaklaşık 200 köyü de yine DAEŞ’ten temizlendi.

DAEŞ’İN RAKKA’DAN SONRA EN ÖNEMLİ MERKEZİYDİ

DAEŞ’in Suriye topraklarında Rakka’dan sonra en önemli merkezi olarak gördüğü Menbiç, bugün saat 17.00 itibariyle tamamen DAEŞ’ten temizlendiği belirtildi. Suriye ve Irak’taki Kürt internet sitelerinde yeralan haberlerde, 1 Haziran’da ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri ve Menbiç Asker Meclisinin başlattığı ve havadan da Koalisyon güçlerinin destek verdiği operasyon kapsamında Menbiç merkezi tamamen kontrol altına alındı. Operasyon kapsamında Menbiç’in yanı sıra yaklaşık 200 köy de kurtarılırken, operasyonun ilk günlerinde daha önce Süleyman Şah türbesinin bulunduğu Karakozak bölgesi DAEŞ’ten alınmıştı.

AMERİKA VE FRANSA DESTEK VERDİ

Amerika ve Fransız askerlerinin de karadan ’Danışmanlık’ adı altında destek verdiği operasylonda, karadaki DAEŞ hedeflerinin koordinatları Koalisyon uçaklarına bildirilip bu hedefler etkisiz hale getirilirken, Amerika ve Avrupa’dan gönüllü olarak DAEŞ’te karşı savaşan bazı gönüllü savaşçılar da operasyonda yaşamını yitirdi. Sivillerin DAEŞ tarafından kent merkezindeki mahallelerde canlı kalkan olarak kullanılması nedeniyle operasyon uzarken, son bir aydır şehir merrezinde keskin nişancıların devreye girdiği şehir savaşı yürütülüyordu.

Son olarak güvenlik kavşağının DAEŞ’ten alan DSG ve Menbiç Askeri Meclisi savaşçıları, bugün El Sırrıb Mahallesi’nin 2 sokağında sıkıştırdıkları DAEŞ’lileri de etkisiz hale getirerek kenti tamamen DAEŞ’ten kurtardı.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.