10 Nisan 2017'da eklenmiş, 40 views kişi görüntülemiş
LÜKSEMBURG’DA SEÇMENDEN DAHA FAZLA OY ÇIKTI
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

LÜKSEMBURG’DA SEÇMENDEN DAHA FAZLA OY ÇIKTI

1 Kasım 2015 genel seçimlerindeki katılım oranı yüzde 41.5 olarak gerçekleşmişti.

HOLLANDA'DA KATILIM DÜŞTÜ

Hürriyet gazetesinden Ali Varlı'nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermeyen, Aile ve Sosyal İşler Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk konsolosluğuna sokmayan ve bu nedenle de kriz yaşanan Hollanda'da ise seçimlere beklenen ilgi olmadı.

Hollanda'da yaşayan seçmenler referandum oylamasına düşük oranda katılım sağladı. 1 Kasım seçimlerine göre referandum oylamasına katılanların oranı yüzde 11 azaldı. Hollanda'da 252 bin 841 kayıtlı seçmenin sadece 123 bin 454'ü oyunu kullandı. Ancak Hollanda'ya kayıtlı olup da Almanya'da oyunu kullanan seçmenin sayısı henüz bilinmiyor.

LÜKSEMBURG'DA SEÇMENDEN DAHA FAZLA OY ÇIKTI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), anayasa oylamasının yapılacağı referandum için yurt dışı seçmenin dilediği ülkede oy kullanabilmesinin yolunu açmıştı. Bu karar sonucu Lüksemburg'da oy patlamasına yol açtı. Lüksemburg'da kayıtlı seçmen sayısı 571 iken, bu ülkede sandıklara atılan oy sayısı ise tam 9 bin 729 oldu.

REFERANDUMA REKOR KATILIM

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu ise halk oylamasına yurt dışından rekor katılımın gerçekleştiğini, 1 Kasım milletvekili seçimlerine kıyasla dış temsilciliklerdeki katılımda yüzde 14,33 artış olduğunu ve toplam seçmenin yaklaşık yüzde 47'sinin sandığa gittiğini söyledi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.