10 Nisan 2012'da eklenmiş, 286 views kişi görüntülemiş
Köşk ten 4+4+4, Af, Sendikalar ve Adli Sicil Yasalarına …
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Köşk ten 4+4+4, Af, Sendikalar ve Adli Sicil Yasalarına …

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “4+4+4” olarak bilinen ve zorunlu eğitim süresini kademeli biçimde 12 yıla çıkaran kanun ile 15 bin kişinin salıverilmesiyle sonuçlanacağı belirtilen “Denetimli Serbestlik” yasalarını onayladı ve Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6290 sayılı “Adli Sicil Kanunu ile Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”u onayladı.

Sabıka kayıtlarının kaymakamlıklarca verilmesini, 80 yıl olan kayıtların arşivde saklama süresinin de 15 ve 30 yıla indirilmesini öngören kanuna göre, sabıka kayıtları tüm kaymakamlıklarca verilebilecek. Arşiv bilgileri; ilgilinin ölümü üzerine; Anayasa’nın “Milletvekili seçilme yeterliliği”ni düzenleyen 76. maddesi ile bazı kanunlarda yer alan ve bir hak mahrumiyetine neden olan mahkumiyetler bakımından, yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla, kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 15 yıl ve her halde 30 yıl geçmesiyle; diğer mahkumiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle tamamen silinecek. Bu düzenleme, eski kayıtlar için de uygulanacak.

Bununla, mevcut yasada 80 yıl olan mahkumiyetleri arşivde saklama süresi 15 yıla indiriliyor, ancak kişi memnu haklarını almamışsa bu süre 30 yıl olarak uygulanacak.

Kanunla silinme koşullarının gerçekleşmesi halinde, daha önce mahkemelere ait olan arşiv kaydının silinmesi yetki ve görevi, iş yükü dikkate alınarak ve yargının hızlandırılması amacıyla Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne verilecek.

Yasa, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun2da da değişiklik içeriyor. Mevcut kanunda elektronik kart uygulaması ile kamera ve benzeri teknik donanımın, Spor Toto Süper Lig müsabakalarının gerçekleştirildiği stadyumlarda 14 Nisan 2012 tarihine kadar kurulması öngörülürken, yasayla, bu süre 14 Nisan 2014 tarihine uzatıldı. (ANKA/SON)

(HM/ÖZK) – Ankara

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.