Koronanın yeni bir türü daha hızla yayılabilir

03.07.2020

13 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Koronanın yeni bir türü daha hızla yayılabilir

Beyaz Koronavirüsle Mücadele Görev Gücünün de önde gelen üyelerinden biri olan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Amerikan Tıp Derneği yayını 20;The Journal the American Medical Association (JAMA) dergisine verdiği mülakatta, ilk olarak İtalya’da görülen yeni tür koronavirüsün solunum sistemine tesir eden bulaşıcı etkilerinin fazla olduğunu belirtti.

VİRÜS MUTASYONU TEHLİKESİ

Virüs mutasyonu hakkında “The Cell” dergisinde yayımlan araştırmaya atıf yapan Fauci, “Veriler, virüsün, daha kolay çoğalabilen, daha yoğun bulaşıcı içeriğe sahip tekil bir mutasyonunun olduğunu gösteriyor. Bu mutasyonda virüs daha kolay çoğalıp aktarılabilir hale geliyor.” ifadesini kullandı.

“BULAŞICILIĞI ARTIRAN FAKTÖR”

“G614” adlı verilen türün, dünyada görülen en yaygın mutasyon olduğuna, yerel enfeksiyonların en erken ortaya çıktığı yerlerde dahi haline geldiğine dikkati çeken Fauci, “Virüs türünün bir uyum avantajı olduğu anlaşılıyor, bu bulaşıcılığı artıran bir faktör olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

HERHANGİ BİR KANIT YOK

Virüsün söz türünün görüldüğü kişilerin üst solunum yollarında daha fazla bulaşıcı içerik tespit edildiğine, bunun kişinin hastalığı bulaştırma ihtimalini artırdığına işaret eden Fauci, türün, hastalığı daha ağır hale getirdiğine dair ise kanıt bulunmadığını kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.