01 Temmuz 2012'da eklenmiş, 339 views kişi görüntülemiş
Kilise Cenaze için “8 bin lira” İstedi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Kilise Cenaze için “8 bin lira” İstedi

Kilise cenaze masrafları için 8 bin lira isteyince, Anna Taşçıyan babasını toprağa Müslüman gibi verdi

 

AGOS Gazetesi dünkü sayısında çarpıcı bir insan hikâyesine yer verdi. Haberde inançlı bir Hıristiyanolan 87 yaşındaki Kayserili Harutyun Kambarizoğlu’nun kilisede yapılacak cenaze töreni için 8 bin lira istendiği, ev hanımı olan kızı Anna Taşçıyan’ın ise bu parayı ödeyemediği için babasının cenazesini İslami usullere göre defnettiği anlatılıyordu. Harutyun Kambarizoğlu’nun cenaze namazı 18 Haziran günü, Göztepe Camii’nde öğle namazını mütakip kılınmış, cenaze Fatihalar eşliğinde Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na gömülmüştü.

‘İÇİM HUZUR DOLDU’

Anna Taşçıyan Habertürk Gazetesi’ne konuştu: “Babamı Babalar Günü’nde kaybettim. İslami usullere göre de toprağa verdik. İçim huzur dolu. Çünkü babamın her duaya saygısı vardı. Dua dua, toprak topraktır. Hiçbir rahatsızlık duymuyorum. Depremler, kazalar nedeniyle cenazesine kavuşamayan nice aileler var. Allah nasip etti, babamın mezar yeri belli. Duayla, sevgiyle orada yatıyor.”

‘HER ŞEYİN BOŞ OLDUĞUNU ANLADIM’

Anna Taşçıyan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ölümünden sonra çektiğim acıları görse, ‘Kızım niye kendini bu kadar yıpratıyorsun?’ derdi. Ben de isterdim, babamı bildiğim usullere göre defnedeyim… Ama imkânlar elvermedi. Ancak İslami usüllere göre defnettiğim için de hiç rahatsız değilim. Cenaze namazında çok güzel dualar okundu. Hocanın söylediklerini dinledim. Cemaat ‘Amin’ dedi, ben ‘Amen.’ Ne fark eder ki? Babamı mezara koyduğum anda her şeyin boş olduğunu anladım.”

PATRİKHANE: HABERİMİZ YOK

Kilise yöneticilerinden Oşin Mumcuyan, “Kendilerine Patrikhane’nin tarifeleri hakkında bilgi verdik. Yapabileceğimiz bir şey yoktu” dedi. Patriklik Ruhani Meclis Başkanı Tatul Anuşyan ise “Cenaze ortada kalmaz, yeter ki haberimiz olsun, haberimiz yoktu” diye konuştu.

CENAZE MASRAFLARI İÇİN 8 BİN LİRA İSTENDİ

Üsküdar’daki Surp Garabed Ermeni Kilisesi’nden cenaze arabası, din adamı, salon, tabut ve mezarlık yeri için 8 bin lira istendi. Eşi kuyumcu işçisi, kendisi ev hanımı olan Anna Taşçıyan’ın taksit isteği de reddedildi. “Patrikhane de bir şey yapamaz” denildi. Taşçıyan olanları şöyle anlattı: “Çok çaresiz hissettim. Darülaceze cenazenin bir an önce alınması gerektiğini, eğer istersek cenazeyi kendilerinin kaldırabileceğini söyledi. Başka çarem de yoktu. Kabul ettik. Çok içten, sevgi dolu bir tören oldu.”

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.