22 Ağustos 2012'da eklenmiş, 218 views kişi görüntülemiş
Kılıçdaroğlu’ndan Açıklamalar
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Kılıçdaroğlu’ndan Açıklamalar

Gaziantep’teki terör saldırısının ardından bölgede incelemeler ve ziyaretlerde bulunmak üzere gelen Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetçilere çağrıda bulunarak sorunun çözümü noktasında bir araya gelmeleri gerektiğini söyledi.

Gaziantep’teki terör saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Gaziantep Valisi Erdal Ata ile görüştüğünü belirterek, “Vali Bey ile bu konuyla ilgili görüşmelerde bulunduk. Şu an için konuyla ilgili açıklama yapılması sonuca ulaşmak için tabii ki doğru değil.

Ama ilk kanaatler olay Pkk tarafından yapıldığı. Vali Bey’inde bu yöndeki görüşü ağırlıklı” dedi.

Siyasetçilerin terör konusunda mutlaka bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Siyasetçilerin terör konusunda üzerine düşen görevleri yapması lazım. Şikayet ederek bu sorunu çözmemiz mümkün değil. Oturarak bizim bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Neden biz bir araya gelmiyoruz? Niye vatandaşların acıları olduğu zaman gidiyoruz da acıların sonlanmaması için çaba harcamıyoruz. Biz bir adam attık. Bizim attığımız adımdan kimse rahatsızlık duymasın. Biz vatandaşların terör konusunda yaşadığı acıları bitirmek istiyoruz. Sonlandırmak istiyoruz. Ben eminim her siyasal partide bu sorunu çözmek için kafa yoracak, bilgili birikimli çok sayıda milletvekilimiz var. Her parti ikişer üçer milletvekili görevlendirir bir araya gelinir ve biz bu soruna çözüm buluruz. Türkiye yedi düvele karşı mücadele etti, bu ülkenin bağımsızlığını kazandı, ne olacak yani biz terörü mü bitiremeyeceğiz. Yeter ki bir araya gelelim. Siyaset kurumu sorunları çözer, sorundan nemalanmaz. Sorunları çözeceğiz ki ülkemize huzur gelsin barış gelsin ve arzumuz bu” diye konuştu.

Türkiye’nin her köşesinde Gaziantep’in acısının paylaşıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bakın şimdi Karadeniz’deydim. Gaziantep’teki yaşanan olay dolayısıyla emin olun Türkiye’nin bütün coğrafyasında hüzün var. Bayramı biz Bayram tadıyla geçiremedik. Herkesin yüreğinde bir kırgınlık var bir öfke var. ‘Neden biz bu haldeyiz?’ diyorlar. Bu halde olmamamız lazım. Bayramda kin, öfke, kırgınlıklar biter insanlar bir araya gelir, bir bakıyorsunuz, bir bomba patlıyor 9 yurttaşımız hayatını kaybetti.

60’a yakın yaralı var. Şimdi siz bayramı nasıl yapacaksınız. Ülkede huzuru nasıl sağlayacaksınız. Bu nedenle benim siyasel partilere yine bir çağrım var. Gelin bir araya gelelim, oturalım biz bu işi konuşalım. Liderlerin bir araya gelmesi şart değil. Her siyasal parti ikişer üçer milletvekili görevlendirsin, Anayasayı nasıl değiştirmek için bir araya geliyorsak, terörü sonlandırmak içinde bir araya gelelim. Oturalım konuşalım. Ben eminim biz bu sorunu çözebiliriz. Çözmek zorundayız. 30-35 yıldır sorunu hep başka yerlere ihale etmişiz. Bakın bu sorun yarın daha da büyüye bilir. Uluslararası boyut kazanırsa, sorunu çözmekte daha da büyük güçlüklerle karşılaşabiliriz. Bu nedenle bir an önce adım atmak ve sorunu çözmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Halkın sürekli kendilerine sorunun neden çözülmediği konusunda soru sorulduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Vatandaşımız haklı ve sorunu çözme durumunda değil. Sorunu çözme makamında olan ülkeyi yönetenler. En meşru zeminde mili iradenin tecelli ettiği mecliste bir araya gelelim ve bu sorunu çözelim” dedi.

Gaziantep’in özellikle seçildiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Gaziantep tarihinde böyle bir terör olayı yaşamamış. Burada sanayi var, ticaret var. Burada insanlar gelen herkese kucak açıyor. Bunu yapanlara ben kesinlikle insan demiyorum. Bir insan bunları yapmaz. Bir insanın bunu yapmayacağını biliyoruz onun için söylüyorum. Bunu yapanları lanetlememiz lazım.

Ve bunu yapanları bir an önce bulup yargının önüne çıkarmamız lazım. Gaziantep’in seçilme nedeni bu. Buranında huzurunu bozmak. Burada da barışı bozmak istiyorlar. Gaziantep Cumhuriyetin kuruluşunda Önemli marka kenttir. Buraya Gaziantep denilmiştir. Düşmana karşı mücadele etmiş bu şehir. Milli duyarlılıkları yüksek olan bir kent. Gaziantepliler olaylara mutlaka infial göstereceklerdir. Ama yinede sükuneti elden bırakmamak lazım. Terör bizi kışkırtmak isteyebilir, o kışkırtmalara şu veya bu şekilde alet olmamamız gerekir. Daha sağduyulu daha dikkatli olmalıyız” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.