Kasım Süleymani’yi vuran İHA’yla ilgili flaş açıklama! Hangi ülkeden havalandı?

06.01.2020

5 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Kasım Süleymani’yi vuran İHA’yla ilgili flaş açıklama! Hangi ülkeden havalandı?

Haşdi Şabi’ye bağlı Kays el-Hazali liderliğindeki Asaib Ehli’l Hak örgütünden yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı ’yi vuran Reaper adlı insansız hava aracının ’dan havalandığı bilgilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “ Reaper adlı insansız hava aracının tek bir havalimanı vardır o da ’tedir” denildi.

SÜLEYMANİ TUZAĞA NASIL DÜŞTÜ?

Irak’ın milis gücü Haşdi Şabi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik bilgilerin Iraklı taraflarca ABD’lilere verildiğinin tahmin edildiğini belirtti.

‘İSTİHBARAT BİLGİSİ IRAKLI BAZI TARAFLARCA SIZDIRILDI’

Haşdi Şabi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin başkenti Şam’dan gelen Süleymani’nin uçağının yerel saatle akşam 11’de Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptığı ifade edildi.

Mühendis’in Süleymani ile aynı uçakta olmadığı ancak onu karşılamak için havalimanına gittiği aktarılan açıklamada, istihbarat bilgisinin Iraklı bazı taraflarca ABD’lilere sızdırıldığının tahmin edildiği belirtildi.

İŞTE O

Kasım Süleymani, Bağdat Havalmanı’ndaki saldırıda MQ-9 Reaper İHA ile öldürüldü.

Q-9 Reaper, General Atomcs Aeronautical Systems tarafından ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilmiş en yeni İHA’lardan birisi. İlk uçuşunu 2001 yılında yapan bu modelin değişik ve gelişmiş varyantları var.

Türkiye de bu modelden talep etmiş, ama alamamıştı. Artık kendimiz yapıyoruz. Şu an bu İHA’ları üretcisi ABD ile birlikte İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Hindistan kullanılıyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.