Kasım Süleymani 15 Temmuz’da ne yapmıştı

04.01.2020

15 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Kasım Süleymani 15 Temmuz’da ne yapmıştı

15 Temmuz 2016 tarihinde ABD güdümündeki FETÖ’cülerin darbe girişimine ilk saatlerde çok sayıda ülke seyirci kalmıştı. Darbe girişimini kınayan ilk ülke İran, ilk isimlerden biri ise İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif olmuştu. Zarif’in ardından İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Şemhani ve Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Türkiye ile irtibata geçerek darbe girişimine karşı Hükümet’in yanında olduklarını bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in sabaha kadar 4-5 defa kendisini aradığını, son durumlar hakkında bilgi aldığını söylemişti.

Zarif daha sonra darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada Kasım Süleymani ile birlikte sabaha kadar takip ettiklerini belirtmişti.

Cevat Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada halkın, darbe girişimine karşı duruşu ile ilgili “cesurca” ifadesini kullanarak Türk halkını övdü. Zarif ayrıca “Türk halkının demokrasiyi ve seçilmiş hükumeti cesurca savunması, bölgede darbelere yer olmadığının ve benzeri teşebbüslerin de başarısızlığa mahkum olduğunun kanıtıdır.” demişti.

Kaynak: https://iranwire.com/en/features/1914

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.