07 Şubat 2017'da eklenmiş, 66 views kişi görüntülemiş
Kanada, Peşmerge’ye silah göndermeye başlıyor
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Kanada, Peşmerge’ye silah göndermeye başlıyor

Kanada Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada Irak hükümetinin, Peşmerge güçlerine verilecek silah anlaşmasını onayladığı duyuruldu. Söz konusu onay kapsamında  IŞİD’e karşı  Kürt Peşmerge güçlerine destek vermek için anti-tank misilleri, kişisel koruyucu ekipman, iletişim araçları, tıbbi malzeme ve kamera, nişangah, nişan dürübünü gibi  optik malzemeler verilecek.

Açıklamada, Irak hükümeti ve Irak’ta IŞİD’e karşı mücadele eden Kürt güçleri için  hafif silah  ve teçhizat yardımının satın alma sürecinin başlatıldığı ve malzemelerin de en yakın zamanda teslim edileceğini belirtildi.
YAKLAŞIK 10 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE

Kanada Savunma Bakanlığı Sözcüsü Daniel Le Bouthillier, Aralık 2016'da  IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye destek kapsamında Kürdistan Bölgesi ve Irak'a 9 milyon 500 bin dolarlık silah ve mühimmat yardımında bulunacaklarını açıklamış, ocak ayında ise “Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesi’nin silahları, doğru bir şekilde kullanılması için anlaşmalarını arzu ediyoruz” demişti.

Kanada, ABD liderliğinde IŞİD’e karşı yürütülen koalisyonun bir üyesi olarak Irak Güvenlik Güçleri ve Kürt Peşmerge Birlikleri’ne daha önce de askeri kapasite geliştirme desteği sağlamıştı.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.