01 Ocak 2018'da eklenmiş, 28 views kişi görüntülemiş
Kadınlara yeni tehdit: İkinci eş bulma sitesi furyası
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Kadınlara yeni tehdit: İkinci eş bulma sitesi furyası

Deutsche Welle Türkçe'den Burcu Karakaş'ın haberine göre 'ikinci eş' arayanların buluştuğu evlilikci.com sitesine erişim engellense de benzer adresler varlığını devam ettiriyor. 'Second Wife' veya 'Suriyeli Kadınlar' adlı siteler onlardan sadece ikisi.

'NE SIKLIKLA DUA EDİYORSUNUZ'

Türkçesi 'İkinci Eş' olan ve İngiltere'de kurulan secondwife.com adlı sitenin Türkiye dahil çeşitli ülkelerden üyeleri var. Üye almadan önce ayrıntılı bilgiler soran sitede, üye olacaklara evli olup olmadıklarının yanısıra hangi mezhepten ve ne zamandan beri Müslüman oldukları, ne sıklıkla dua ettikleri gibi sorular yöneltiliyor.

'SURİYELİ KADINLAR NELERDEN HOŞLANIR?'

'Suriyeli Kadınlar' adlı sitede ise 'Evlenmek İsteyen Suriyeli Kadınlar', 'Suriyeli Kadınlar Nelerden Hoşlanır', 'Suriyeli Kadınlar Nasıl Giyinir' gibi başlıklar göze çarpıyor. Bu başlıkların altında savaş nedeniyle Suriye'den Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan kadınlar hakkında aşağıda yer aldığı gibi çeşitli cinsiyetçi önyargılar bulunuyor:

'EVLİ ERKEKLERİN DE İSTEĞİ ARTTI'

"Suriyeli kadınlar da bizim kadınlarımız gibi narin varlıklardır. Ülkemizde Suriyeli kadınlarla evlenmek isteyen genç nüfusun artması gibi, evli erkeklerin de Suriyeli kadınlarla birlikte olma isteği arttı. Üstelik Suriyeli kadınlar resmi nikah şartı koymadıkları için, erkekler onlarla bir ev kurarak yaşamaya başlayabilmektedir."

'SURİYELİ KADINLA EVLENEREK HAYIR İŞLEYİN'

Sitede ayrıca Suriyeli kadınların psikolojilerinin savaş nedeniyle bozuk olduğu, evlenmelerinin onlara da 'faydalı' olacağı iddia edilerek "Sizler de bu kadınların kendilerini iyileştirebilmelerine destek olabilirsiniz" deniliyor. Bu başlıkların altında ise siteye giren erkeklerin yazdığı "30 yaşındayım, Suriyeli bayanla evlenmek istiyorum. Daha önceden evlenmiş olabilir" ya da "Orta yaşta Suriyeli dul bir bayanla evlenmek istiyorum" gibi mesajlar görülebiliyor.

'İKİNCİ EVLİLİKLER ARTTI'

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKFD), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na evlilikci.com sitesi hakkında suç duyurusunda bulunurken 'kadın bedeni üzerinden cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı ve dini ritüellerin kullanıldığına' dikkat çekti. Şanlıurfa'da Kadın Merkezi (KAMER) Vakfı adına çalışmalar yürüten Gülseren Kaplan, çok eşliliğin özellikle kırsal kesimde yeni olmadığını, ancak savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli kadınlarla ikinci evlilik yapan erkeklerin ardından bu sayının arttığını belirtti. Kaplan, "Suriyeli kadınlar savaştan kaçıp gelmiş. Bazı erkekler, 'Sırf korumak için bile, namus adına evlenilir' gibi bakıyor. Çocuğu hiç olmayan ya da olsa da erkek çocuğu olmayan adamlar ikinci eş arıyor" dedi.

ERKEKTEN YENİ TEHDİT: SURİYELİ KADIN GETİRİRİM

Şanlıurfa ve çevresinde şiddet gören kadınlara destek sağlayan ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir aktivist, evli kadınların kocaları tarafından "Suriyeli kadın getiririm" diye tehdit edildiğini aktardı. Aktivist, "Eskiden zengin olan adamlar 'ikinci kere' evleniyordu. Şimdi zengin olmasına gerek yok, erkekler daha rahat davranabiliyor. Ekonomik durumu iyi olmayan erkekler de 'ikinci kere' evlenebiliyor" dedi.

 

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.