13 Şubat 2012'da eklenmiş, 318 views kişi görüntülemiş
İsrail elçiliklerine saldırı düzenlendi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

İsrail elçiliklerine saldırı düzenlendi

İsrail’in Tiflis büyükelçiliği ve Yeni Delhi’deki elçilik personeline karşı bombalı saldırı düzenlendi.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki saldırıda bir araç hedef alındı. Hindistanlı yetkililer saldırıda iki kişinin yaralandığını duyurdu ancak yaralıların kimlikleri hakkında bilgi verilmedi. İsrail Dışişleri Bakanlığı ise büyükelçilerinin saldırıda yaralanmadığını açıkladı.

Büyükelçilik Sözcüsü David Goldfarb, patlamanın elçilik binasının yakınında gerçekleştiğini açıkladı ancak detaylı bilgi vermedi. Hindistan polisi de, elçilik yakınında bir aracın yandığını doğruladı.

TİFLİS’TEKİ BOMBA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ 
Hindistan’daki saldırıyla hemen hemen aynı dakikalarda İsrail’in Tiflis büyükelçiliğine de bombalı saldırı teşebbüsünde bulunuldu. Gürcistan İçişleri Bakanlığı, İsrail Büyükelçiliğinin bir çalışanının otomobiline yerleştirilen bombayı bularak, polise haber verdiğini ve bombanın etkisiz hale getirildiğini belirtti. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Paul Hirschon, bombanın elçilikte görevli bir kişinin aracında bulunduğunu belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı iki patlamanın da elçilik çalışanlarını hedef aldığını duyurdu.

İSRAİL, İRAN’I SUÇLADI
Saldırılardan sonra bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu, bombalamalardan İran’ı sorumlu tuttu. İsrail’in son aylarda Azerbaycan, Tayland ve başka yerlerde de saldırıları engellediğini belirten Netanyahu, “Bütün bu olaylarda, saldırıların arkasındaki unsurlar İran ve yardımcısı Hizbullah…” diye konuştu.

İLGİNÇ ZAMANLAMA 
İsrail, dünya çapındaki elçiliklerini, Hizbullah’ın askeri sorumlularından İmad Muhniye’nin öldürülmesinin yıldönümü nedeniyle alarma geçirmişti. 1983’te Beyrut’taki ABD büyükelçiliğinin bombalanmasından sorumlu tutulan Muhniye, 12 Şubat 2008’de bir suikastle öldürülmüştü.

MOSSAD BAŞKANI’NIN GİZLİ ABD ZİYARTETİ
Diğer taraftan MOSSAD Başkanı Tamir Pardo’nun bu ay başında gizlice ABD’ye giderek, İsrail’in İran’ı vurması konusunda Washington yönetiminin nabzını yokladığı belirtildi. Haaretz gazetesinde yer alan haberde Pardo’nun, aralarında CIA Başkanı David Petraeus’un da bulunduğu üst düzey Amerikalı istihbaratçılarla kapalı kapılar ardınjda görüştüğü belirtildi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.