Isparta da Kudüs Protestosu

09.12.2017

38 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Isparta da Kudüs Protestosu

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması Isparta’da çok sayıda STK’nın da katılımıyla protesto edildi.

ABD’nin ve Başkan Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından ülke genelinde olduğu gibi çok sayıda STK’nın bir araya gelmesiyle Isparta’da basın açıklaması ve protesto gösterisi yapıldı. Isparta Mimar Sinan Camii önünde, Memur Sen – İmam Hatip Okulları Platformu – Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) – İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) öncülüğünde bir araya gelen topluluk adına, Diyanet Sen Isparta Şube Başkanı ve İHH İnsani Yardım Vakfı Temsilciliği tarafından basın açıklaması yapıldı.

Diyanet Sen Isparta Şube Başkanı ve İHH Isparta Temsilcisi Osman Akçil, “İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık” dedi.

Akçil, “Kudüs’ü işgal eden İsrail’e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs’ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. ‘ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma’ ve ‘Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına’ yönelik söylemini fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkan Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD’nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır.

Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs’ün, insanlığın ortak mirası olma gerçeğine ihanet ettirmeyiz.”

Basın açıklamasının ardından topluluk, olaysız şekilde dağıldı. – ISPARTA

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.