08 Kasım 2012'da eklenmiş, 196 views kişi görüntülemiş
İşkur 420 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdiğini İddia Etti
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

İşkur 420 Bin Kişiyi İşe Yerleştirdiğini İddia Etti

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), geçen yıl 360 bin, bu yılın ilk 10 ayında 420 bin kişiyi işe yerleştirdiğini iddia etti. İŞKUR Daire Başkanı Abdullah Taşaltun, 2012 yılının ilk 10 ayında 370 binin üzerinde kişiyi de meslek sahibi yaptıklarını söyledi. Taşaltun, “2002 yılından beri uygulanan işsizlik sigortası kapsamında her yıl 400 bin kişiye işsizlik maaşı bağlıyoruz.” dedi.

Ancak İşkurumunun bu açıklamaları; işçilerin düşük ücretlerini, çalışma şartların, sosyal haklarını, maaşlarındaki haksız kesintileri, sendikal hak engellemelerini,  görmezden getiremez.

Türkiyede İstihdam verileri açıklanırken,Tarımdaki çalışanlar,sezonluk-mevsimlik işçiler,kayıt dışı çalıştırılanlar, çocuk yaşta hiç bir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılanlar, gündelikçiler de sanki istihdam edilmiş ve bu çalışanların da işleri varmış gibi,düzenli gelirleri oluyormuş gibi gösterilmektedir.

Türkiyedeki işsizlik rakamları ölçüm yapan resmi (yanlı olarak) kurumlar  tarafından hep iyi,herşey yolunda imiş gibi gösterilmektedir.

 

‘ÜLKELERİN EKONOMİK GELİŞMELERİ İŞSİZLİK ORANIYLA ÖLÇÜLÜYOR’

İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, iş arayanlarla işverenlerin taleplerinin birbiriyle uyuşmadığını söyledi. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, artık ülkelerin ekonomik gelişimlerinin işsizlik oranlarıyla ölçüldüğüne dikkat çekti. Konuşmaların ardından istihdam sağlama, kadın istihdamı yüksekliği ve mesleki kurs düzenleme kriterlerinde başarılı firmalara plaket verildi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.