05 Nisan 2012'da eklenmiş, 315 views kişi görüntülemiş
Işıklar sönecek!
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Işıklar sönecek!

BM’de ‘Dünya Saati’ kampanyasına destek veriyor.

 Birleşmiş Milletler (BM), iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 31 Mart Cumartesi günü dünya genelinde düzenlenecek Dünya Saati kampanyasına destek veriyor.

BM Enformasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, BM hem New York'taki genel merkez binasında, hem de Türkiye dahil dünya genelindeki temsilcilikleri aracılığıyla kampanyaya katılacak.

Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği de güvenlik amaçlı olanların haricindeki ışıklarını söndürerek etkinlikte yer alacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bireyleri, kuruluşlar ile işletmeleri kampanyaya destek vermeye ve dünya nüfusunun elektrikten mahrum yaşayan yüzde 20'lik kesiminin sesinin duyulmasına katkı sağlamaya çağırdı.

Ban, ışıkların azaltılmasının sürdürülebilir enerjiye ulaşma çabalarına bağlılığın sembolik bir göstergesi olacağını belirterek, "Bu desteğin sürekli bir eyleme dönüşmesinin yaratacağı etkiyi düşünün" dedi.

BM'nin kampanyaya verdiği güçlü desteğini vurgulayan Ban, "Geleceğimizi ulaşılabilir, güvenli ve sürdürülebilir enerji üzerine kuralım" dedi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından ilki beş yıl önce yapılan "Dünya Saati" etkinliğine, geçen yıl 135 ülke katılarak bir rekora imza attı.

Türkiye'de de 2011'de 267 kurum, 12 valilik, 20'nin üzerinde belediye ve binlerce kişinin etkinliğe destek verdiği belirtiliyor.

Bu yıl etkinliğe hem Türkiye'de hem de dünya genelinde katılımın daha da artması bekleniyor.

Bu yılki etkinlik kapsamında dünya genelinde Paris'in simgelerinden Eyfel Kulesinden, New York'taki

Empire State binasına kadar bir çok yerde ışıkların söndürülmesi bekleniyor.

WWF, "Dünya Saati" hareketine destek vermek isteyen tüm bireyleri, kamu kurum ve özel sektör kuruluşlarını 31 Mart 2012 Cumartesi günü yerel saatle 20:30-21:30 arasında, güvenliği tehdit etmeyen alanlarda ışıklarını söndürmeye, elektrik kullanımını azaltmaya ve küresel iklim değişikliği için dünyadan çıkacak tek sesin parçası olmaya davet ediyor.

AA
 

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.