13 Ağustos 2012'da eklenmiş, 248 views kişi görüntülemiş
İran’daki depremde Ölü Sayısı Artıyor
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

İran’daki depremde Ölü Sayısı Artıyor

İran’ın kuzeybatısında önceki gün meydana gelen depremlerde ölü sayısının, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 306’ya ulaştığı bildirildi. İran’a başsağlığı mesajı yayınlayan ABD yönetimi yardım teklif etti.
İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde cumartesi günü yerel saatle 16.53 ve 17.04’te 6,0 ile 6,2 büyüklüklerinde iki deprem meydana gelmişti.

Depremden etkilenen 16 bin kadar kişinin barınma, gıda ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışıldığı ifade edildi.

Doğu Azerbaycan eyaletinde depremden dolayı bugün ve salı günü genel yas ilan edildi.

Sağlık Bakanı Dascerdi’nin açıklaması

Sağlık Bakanı Marzie Vahid Dascerdi, İran meclisinde yaptığı konuşmada, bölgedeki hastanelerin morglarına getirilen cesetlerin ise 219’unun kadın ve çocuk, 49’unun yetişkin erkek olmak üzere toplam 268 olduğunu belirtti.

Meclise konuyla ilgili rapor sunan Bakan Dascerdi, yaralı sayısının ise 3 bin 37 olduğunu, yaralılardan 2011’inin deprem bölgesinde tedavi edildiğini, diğerlerinin hastanelere nakledildiğini kaydetti.

İran basınında dün çıkan haberlerde, cesetlerden bazılarının morglara gönderilmeyip bölgede toprağa verildiği bildirilmişti.

12 köy yerle bir oldu

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, arama kurtarma çalışmalarına son verildiğini söyledi.

Yıkım olan yerleşim birimlerindeki tahliyelerin tamamlandığını belirten Neccar, depremzedelerin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını kaydetti.

Merkez üssü Eher, Verzegan ve Heris ilçeleri olarak belirlenen depremde 12 köyün tamamen, 100 kadar köyün de kısmen tahrip olduğu kaydedildi.

Türk Kızılayı ekipleri İran’a ulaştı

Bu arada Türk Kızılayı bölgeye yardım göndermeye başladı. Türk Kızılayı Kuzey Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi’nden uzman ekiplerin, gıda, içme suyu, battaniye ve mutfak setinden oluşan insani yardım malzemesi bulunan araçlarla yola çıktığı kaydedilen açıklamada, araçların depremin merkez üssü Tebriz’e ulaşmak için İran sınırından giriş yaptıkları ifade edildi.

ABD’den yardım önerisi

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İran’a başsağlığı mesajı yayınladı. Westerwelle, İran’a yardıma hazır olduklarını açıkladı. ABD yönetimi de İran’a yardım teklif etti. Konuyla ilgili Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “İran’a zor zamanda yardım eli uzatmaya hazırız” denildi.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.