epimedyum macun

İran: Dünya ABD kuvvetlerinin bölgeden çıkmasını talep etmeli

08.01.2020

9 views Kişi Okumuş

0 Yorum

İran: Dünya ABD kuvvetlerinin bölgeden çıkmasını talep etmeli

Ravanchi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Güvelik Konseyi’ne gönderdiği mektupta dünya toplumunun ’den tüm askeri kuvvetlerini Ortadoğu’dan çıkarmasını istemesi gerektiğini ifade etti.

Mektupta, “’nin sorumsuz politikası ve yasaya aykırı faaliyetleri eskisi gibi sadece uluslararası hukuk ve düzen temellerini tehlike altında bırakmakla kalmayıp aynı zamanda uluslararası barış ve güvenlik için reel tehdit oluşturuyor” ifadelerine yer verildi.

Ravanchi ayrıca mevcut duruma boyun eğmeme, ayrıca WashingtonR;un ‘yasadışı ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerini’ durdurulmasına yönelik taleplerini devam ettirme çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

Kudüs Gücü General Kasım Süleymani ve beraberindeki 9 kişi, 3 OcakR;ta Bağdat’ta ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülmüştü.

Kasım SüleymaniR;nin öldürülmesinden sonra ‘intikam’ sözü veren İran, dün gece yarısı ABD’nin Irak’ta Anbar eyaletindeki Ayn el hava üssüne ve Erbil’de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara 10’dan fazla attı. İran Devrim Muhafızları’nın üstlendiği saldırıda, 80 ABD’linin öldüğü öne sürüldü.

Savunma Bakanlığı (Pentagon), İranR;ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ile Erbil’deki üslerine 12’den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.